czyli Jak To Zrobić?

Zobacz też

Jak jeść liczi?

Liczi to stosunkowo nowy na naszym rynku owoc. Można go spotkać zarówno w wersji surowej, jak i już uprzednio przetworzonej, w postaci kawałków w syropie, zamkniętych w puszkach. W naszym poradniku skupimy się jednak na owocach świeżych.

Istotną cechą liczi jest ich nietrwałość, przechowywane w temperaturze pokojowej wytrzymują jedynie 2-3 dni, a w lodówce nie więcej, niż tydzień.

Jak jeść liczi, żeby uzyskać pełnię smaku?

Co będzie potrzebne?

- Liczi :)
- Nóż
1
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie świeżości owoców. W pełni dojrzałe liczi można obrać z suchej skórki nacinając lekko nożem u nasady, a następnie rozłupując skórkę palcami. Często wystarczy wyciąć tylko kawałek skórki, a następnie delikatnie ścisnąć owoc tak aby wyszedł ze skórki przez wycięty otwór. Jeśli skórka nie chce zejść, owoc jest jeszcze niedojrzały i jego smak będzie nieco gorszy.
2
Po obraniu należy oddzielić miąższ od pestki. Pestka liczi jest niejadalna.
3
Tak przygotowane liczi można spożywać na wiele sposobów – na surowo, ale również z bitą śmietaną, w sałatkach owocowych, w likierze, z lodami, smakuje również znakomicie w połączeniu z rybami i mięsem.
4
Nauczyłeś się właśnie jak jeść liczi – gratulujemy!
Data ostatniej modyfikacji: 05.01.2013 16:36:25

Komentarze

creeper1000 17:33 25.01.2015
Dobry komentarz! 1045
Liczi jest baaaaaaaaardzoooooo doooooobre jest bardzo gładkie w dotyku i smakuje
jak winogrono
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
BlenderMan 16:04 18.01.2015
Dobry komentarz! 1038
Właśnie dnia 16.02.2015 zakupiłem 1 kilogram liczi w Biedronce. Po 13,90 za kilo.
Nastepnie dokupiłem 2 pomarańcze za 3 zł za kilogram. udając się do domu obrałem liczi i 2 pomarańcze i zmiksowałem w blenderem. Wyszedł pyszny napój z nutą pomarańczy , jednak smakowa inicjatywę przejął słodki różany intensywny smak liczi. Niebo w gębie polecam takie połaczenie:) 1 kilogram liczi 2 duże dorodne pomarańcze:)
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Bree 18:08 17.01.2015
Dobry komentarz! 1046
Super owoc :). słodki i soczysty tylko ta pestka wielka strasznie... nie próbowałam jej rozgryźć. biedronka 13 zł kilo.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Olcia 13:32 30.12.2014
Dobry komentarz! 1034
Liczi bardzo dobre. Zakupiłam w biedronce. Szkoda tylko że obieram ze skórki mam 5 mm jadalnego dobrego miąższu i nic.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
natka 16:05 03.12.2014
Dobry komentarz! 1279
super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bardzo dobre kiedyś byłam z siostrą w biedronce i kupiłyśmy to LICZI tutaj gdzie kupowałyśmy to było bardzo tanie i bardzo dobre kupiłam sobie jakieś 10 sztuk a zapłaciłam jakieś 2/3 zł nie pamiętam ale było bardzo tanie
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
takik 23:00 28.11.2014
Dobry komentarz! 1260
Pyszne są w syropie w puszce,można je kupić w Kauflandzie
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
kajtek 21:02 15.01.2014
Dobry komentarz! 2122
bardzo pyszne,dobre by byly w galaretce
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
sss 14:35 09.01.2014
Dobry komentarz! 2113
a mnie przypomina smakiem i zapachem kwiat akacji, jeśli ktokolwiek i kiedykolwiek takiego kwiatu próbował. Wiem jedno smak jest niepowtarzalny
Odpowiedz
Takik 22:56 28.11.2014
Dobry komentarz! 1441
Jadłam jak byłam mała, słodka jest:))
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
polak na bogato 18:02 06.01.2014
Dobry komentarz! 2120
Odkładałem kasę o roku na ten owoc. W końcu się zdecydowaliśmy z żoną na zakup. Udało się bez kredytu kupić dwie sztuki w biedronce za 1.80 zł. Pycha poleca! palce lizać.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
kkk 14:09 05.01.2014
Dobry komentarz! 2107
liczi jest dobre ale drogie
Odpowiedz
natka 15:49 03.12.2014
Dobry komentarz! 1453
ale kiedy komuś smakuje,i się ma chętkę to kupić można
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Zosia 12:38 05.01.2014
Dobry komentarz! 2092
Kupiłam pierwszy raz, jadłam na wyczucie - bardzo smaczne.
Czy tę pestkę można zasadzić w doniczce?
Odpowiedz
Antiss 13:24 07.01.2014
Dobry komentarz! 2395
zasadzić na pewno można, ale czy coś wyrośnie to już nie wiem ;)
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
zimna 20:47 31.12.2013
Dobry komentarz! 2103
nieźle! niedawno zjadłam pierwsze liczi w życiu. smakuje jak winogrona, a one są jednak tańsze... ale myślę, że dobre jest to liczi jeśli miałabym przeliczić to kupiłam 4
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
kaki 09:53 30.12.2013
Dobry komentarz! 2133
Zjadłem pestkę i jest wstretna. Mało miąższu , a za duża pestka.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
zeto 19:34 29.12.2013
Dobry komentarz! 2128
mniam mniam
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Adrian. 16:22 06.10.2013
Dobry komentarz! 2355
Liczi jest bardzo dobre. Tylko szkoda że takie drogie może jak wejdą bardziej na rynek i będą bardziej popularne to może bedą trochu tańsze. W anglii można kupić też sok z liczi jest przepyszny. :)
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
michster111 18:36 29.03.2013
Dobry komentarz! 2830
palce lizać
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
PelPol 17:06 23.03.2013
Dobry komentarz! 2881
mniam szkoda że tak mało a drogo
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
ola1123 12:15 10.03.2013
Dobry komentarz! 2873
Jest pyszne za 2 sztuki zapłaciłam 62 grosze
Odpowiedz
ola 16:14 15.01.2016
Dobry komentarz! 60
gdzie ?
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
kociak 18:46 07.03.2013
Dobry komentarz! 2879
Owoc liczi jest super jak raz przyniosłam na spróbowanie moim koleżanką to nie mogły się doczekać aż pojada do biedronki
Ps liczi jesT suuuuuuuuuuuper
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
isia 18:11 27.02.2013
Dobry komentarz! 2893
bardzo smaczne ,lubie nowości tylko drogie za 4 sztuki zaplaciłam 2,40 zł
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Seruś 19:31 19.02.2013
Dobry komentarz! 2981
Nareszcie sprówobałem, jest przepyszne. A co do ceny, ja za 2zł kupiłem dokładnie dziesieć sztuk a za 1 kg 12zł za takich 80 szuk. Pozdrawiam wszystkich :D
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Seruś 10:59 16.02.2013
Dobry komentarz! 2873
Niejadłem ale musi być pyszne! wygląda na znakomite
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Amanda 15:44 14.02.2013
Dobry komentarz! 2876
Ceny naprawde są różne, obserowałam liczi od dłuższego czasu ale dziś zdecydowałam sie na kupno. za 2 sztuki zapłaciłam około 1 zł.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
NIKOLA 14:07 05.02.2013
Dobry komentarz! 2859
Są pyszne:)
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
arek i jan 13:23 27.01.2013
Dobry komentarz! 2886
podziekowac za opis. obralismy i zjedlismy z synkiem wg opisu. owoc jest super. trafilismy chyba na 'te' smaczniejsze liczi.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Danuta 14:43 26.01.2013
Dobry komentarz! 2878
Pyyyychota,właśnie dziś pierwszy raz spróbowałam...
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
mika 19:54 25.01.2013
Dobry komentarz! 2875
co do ceny, dzisiaj kupiłam po 9,90 za kilogram, za 8 szt zapłaciłam dokładnie 1,62zł a nie 1 zł za szt
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
KKK 17:44 25.01.2013
Dobry komentarz! 2861
Własnie skończyłam jesc pierwsze liczi w moim zyciu. Egzotyczny i oryginalny smak. Bardzo dobre.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
leila 22:02 24.01.2013
Dobry komentarz! 2864
z angielskiej wersji wiki
średnio 9 szt. pokrywa dzienne zapotrzebowanie na wit. C dorosłego, dostarcza miedzi, fosforu, potasu, żelaza. Może uczulać, powodując wysypkę
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
C.S. 18:32 24.01.2013
Dobry komentarz! 2865
To jest dobre. W dotyku przypomina kurze serce, ale smak...mmmm.Warto dodać do sałatki owocowej z:jabłkiem, kiwi, bananem i pomarańczą.Zdecydowanie polepsza smak i nie trzeba już tyle słodzić
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
fwsrwt 17:36 24.01.2013
Dobry komentarz! 2847
Najpyszniejszy owoc jaki w życiu jadłam!
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Zbyszek 16:19 23.01.2013
Dobry komentarz! 2865
Jem od kilku lat i nie mogę się najeść, takie pyszne
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
LOLek 19:59 21.01.2013
Dobry komentarz! 2858
Mi to nie smakuje.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
smakosz 17:08 19.01.2013
Dobry komentarz! 2885
kupilam liczi na sprubowanie i jest pyszne tylko troche drogie :(
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Eliza 14:57 19.01.2013
Dobry komentarz! 2859
to wygląda lak oko lub ślimak.
mi to nie smakuje
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Ala 22:10 10.01.2013
Dobry komentarz! 2869
Dziwnie ale zdięcie bardzo ładne aż wwwwwoooooooooowwww!!!!!!
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
jagooda 19:21 06.01.2013
Dobry komentarz! 2891
obecnie cena w Kauflandzie 9,99 Pychotka
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Prolapse 19:21 05.01.2013
Dobry komentarz! 2864
Mmm, Liczi z Jeżyc - Delicje!
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
kruszyna 13:11 05.01.2013
Dobry komentarz! 2864
Pyszny szkoda że taki mały owoc;-))
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Aga 22:01 04.01.2013
Dobry komentarz! 2865
Czytając komentarz Zosi Samosi nie mogłam powstrzymać się od komentarza.
"A całość prawie za 1zł za sztukę"- chyba w osiedlowym sklepiku pani Basi (nie ubliżając żadnej pani Basi).
Dzisiaj w pewnym supermarkecie zakupiłam 7 sztuk za (uwaga) 1,47 zł.
Produkt w 100% jadalny.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Ktoś 18:57 04.01.2013
Dobry komentarz! 2976
Zosia samosia , a i co do jeszcze ceny, ja ( moja mama ;)) zapłaciłem około 2,50zł za 150 g. :).
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Ktoś 18:51 04.01.2013
Dobry komentarz! 2880
Zosia samosia, nie wiem o co Ci chodzi,bo ja miałem około 5 cm. i było pyszne :)!
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
156156 17:44 04.01.2013
Dobry komentarz! 2887
Nie zgadzam się z ceną 1zł za sztukę, w dyskontach cena ok 15 zł za kilogram, czyli pełną cienką siatkę do ważenia, ok 70 szt.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
zosia samosia 00:35 04.01.2013
Dobry komentarz! 2852
pod skórką było około 2-3mm miękkiego słodkiego miąższu. Dalej już tylko strasznie gorzka pestka. A całość prawie za 1zł za sztukę. ZDECYDOWANIE NIE WARTO. W tej cenie są już mandarynki i nasze jabłka...
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
raspberi 21:43 03.01.2013
Dobry komentarz! 2884
bez rewelacji ;p ale to kwestia smaku/gustu :PP
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
Hegemon 13:07 03.01.2013
Dobry komentarz! 2871
smak jak z bajki!
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
gilos 19:12 02.01.2013
Dobry komentarz! 2881
po prostu pycha
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
byniogit 14:17 02.01.2013
Dobry komentarz! 2872
wspaniały smak
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
timr 10:28 02.01.2013
Dobry komentarz! 2869
A większość i tak kojarzy ten smak z czarnego Frugo :)
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk
kara 14:30 31.12.2012
Dobry komentarz! 2868
pierwszy raz jem jest pyszne tylko szkoda ,że takie małe
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg rgzpk

Twój komentarz

Podpis
Przepisz wspak ciąg rgzpk