Jak nasmarować łańcuch w rowerze?

Wbrew powszechnemu łańcuch rowerowy jest jednym z najistotniejszych elementów pojazdu. Zaniedbany łańcuch szybko się rozciąga powodując przyśpieszone zużycie wielotrybów i zębatek, co w przypadku wyższej jakości tego osprzętu może spowodować całkiem spore koszty. Pora więc dowiedzieć się, jak zadbać o kondycję łańcucha.

Co będzie potrzebne?

- twarda szczotka
- terpentyna lub benzyna ekstrakcyjna
- WD-40 lub podobny środek penetrujący
- szmata
- środek smarujący dedykowany do łańcuchów lub smar grafitowy
1
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że rozpinanie łańcucha obniża znacząco jego trwałość. Wszelkie okresowe zabiegi czyszczące lepiej jest więc wykonywać bezpośrednio na łańcuchu założonym w rowerze, rozpinanie w celu nasmarowania nie powinno być wykonywane częściej, niż raz do roku. Oczywiście nie należy przy tym popadać w przesadę - jeśli rowerem pokonujemy rocznie kilkadziesiąt kilometrów, to łańcuchowi nic szczególnego się nie stanie.
2
Pierwszym etapem powinno być dokładne oskrobanie łańcucha szczotką w celu usunięcia błota, piachu, powierzchniowej rdzy i wszelkich innych zanieczyszczeń. Można do tego użyć gorącej wody z płynem do mycia naczyń, ale po zakończeniu tego etapu koniecznie wytrzyj go do sucha szmatką.
Reklama
3
Teraz należy łańcuch umieścić w kąpieli odtłuszczająco-myjące. Najlepiej użyć do tego celu terpentyny lub benzyny ekstrakcyjnej. Łańcuch zdjęty z roweru umieszczamy po prostu w płytkim pojemniku i zostawiamy na noc, jeśli czyścimy w pozycji zapiętej na rowerze, musimy znaleźć jakiś sposób, by gruntownie go wymoczyć. Można rozważyć inwestycję w specjalne urządzenie do mycia łańcucha, jego cena to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Napełnia się je specyfikiem myjącym, a następnie powoli kręcąc pedałami przez kilkanaście minut myje się łańcuch.
4
Po zakończeniu czyszczenia należy dokładnie spryskać łańcuch WD-40 i odstawić całość na kilka godzin. Po tym czasie wytrzyj dokładnie do sucha łańcuch czystą szmatką.
5
Nadeszła pora na właściwe smarowanie łańcucha. Użyj do tego specjalistycznego specyfiku dedykowanego dla łańcuchów rowerowych, jeśli nie dysponujesz takim środkiem, wykorzystaj smar grafitowy (zasadniczą jego wadą jest zbieranie wszelkich zanieczyszczeń z otoczenia) lub rzadki olej - np. przeznaczony dla pił łańcuchowych. Dokładnie rozprowadź środek smarny po łańcuchu i pozostaw na kilka godzin. Po upływie tego czasu wytrzyj go do sucha szmatą i już - Twój łańcuch jest gotowy do użycia.

Komentarze

Marzena
17:51 10.08.2013
Dobry komentarz! 10480
Dziekuje za informacje odnośnie konserwacji lancucha rowerowego, ostatnio zostałam zbesztana przez PANA w serwisie ze nie dbam o lancuch bylam zdziwiona ze to takie istotne.

Twój komentarz