Jak pisać bibliografię?

Podczas tworzenia bibliografii należy mieć na uwadze, że dział ten pełni rolę książki adresowej, a więc odnośnika do konkretnych fragmentów wyszczególnionych utworów, prac lub innych materiałów, z których korzysta praca właściwa. Znajomość tej kwestii oraz przestrzeganie poniższych reguł z pewnością pozwoli Ci na sporządzenie prawidłowej oraz wyczerpującej bibliografii:
1
Opis każdej pozycji powinien składać się z następujących elementów w odpowiedniej kolejności: Nazwisko i imię autora, tytuł, numer i miejsce wydania, instytucja wydawnicza,rok wydania, numer ISBN dla pozycji wydanych po 1978 roku.
2
Wszystkie informacje powinny być napisane z użyciem normalnej czcionki, jedynie tytuł zawsze piszemy kursywą.
Reklama
3
Jeśli korzystasz z książek napisanych w języku obcym, podaj również nazwisko i imię tłumacza.
4
Jeżeli wymieniasz tylko jeden tom z wielotomowego dzieła, pomiń w opisie numer ISBN. Zasada pomijania numeru ISBN stosuje się również w przypadku podania części książki lub innego opracowania.
5
Jeśli opisywana pozycja znajduje się na nośniku innym, niż papier, np. jest to film, witryna internetowa, materiał dźwiękowy itp., umieść informację na ten temat w nawiasach kwadratowych, np. [DVD]. W przypadku witryny internetowej użyj oznaczenia [online], podaj jej adres, natomiast w nawiasach kwadratowych umieść datę ostatniego do niej dostępu, np. [dostęp: 19.04.2011]
6
Stosuj zawsze układ alfabetyczny, sortując pozycje po nazwisku autora.
7
W opisie pomijaj stopnie naukowe i tytuły autorów, np. mgr, dr, prof., Sir, itp.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz