Jak przygotować odżywiającą maseczkę do włosów?

Z pewnością każdej kobiecie zależy na tym, aby jej włosy były piękne i lśniące. Ich pielęgnacja zazwyczaj zajmuje jednak sporo czasu, a efekty nie zawsze są zadowalające. Zamiast wydawać fortunę na kolejne specyfiki do włosów nabywane w drogeriach, warto postawić na domowe sposoby. Wszak już naszym babciom czy prababciom to właśnie one przynosiły najlepsze efekty w postaci lśniących i odżywionych włosów, które były powodem zazdrości wszystkich znajomych kobiet.

Co będzie potrzebne?

- 2 łyżki oleju roślinnego lub oliwy z oliwek
- 1 żółtko
- 1 banan
- 1 łyżka miodu
- blender
- srebrna lub przezroczysta folia spożywcza
- suszarka
1
Maseczkę odżywczą najłatwiej będzie przygotować w blenderze. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że banan będzie dokładnie zmiksowany, a jego resztki nie pozostaną w Twoich włosach. Obierz banana ze skórki (im bardziej dojrzały, tym lepiej), pokrój go na kawałki, umieść w pojemniki blendera i dodaj wszystkie pozostałe składniki (żółtko jajka, oliwę lub olej oraz miód). Miksuj przez kilkanaście sekund aż do uzyskania gładkiej papki.
2
Jeżeli nie dysponujesz blenderem, możesz przygotować maseczkę własnoręcznie. Wystarczy dokładnie rozgnieść banana widelcem, a następnie wymieszać z pozostałymi składnikami. W takim wypadku wybierz naprawdę dojrzały owoc, który z łatwością da się rozgnieść na papkę. Zwróć uwagę, by banan został dokładnie rozgnieciony i by w miseczce nie pozostały jego resztki. Mogą bowiem wplątywać się we włosy, a ich usunięcie będzie bardzo trudne i nieprzyjemne.
Reklama
3
Umyj włosy szamponem, a następnie nałóż na nie odżywkę. Postępuj tak, jak w przypadku zwykłego mycia włosów. Po spłukaniu odżywki (jeżeli jest to konieczne) lub po prostu po jej nałożeniu (jeżeli używasz odżywki bez spłukiwania), nałóż na włosy przygotowaną wcześniej maseczkę. Zadbaj o to, by maseczka dokładnie pokryła całe włosy, szczególnie ich końcówki oraz skórę głowy. Możesz przez chwilę pomasować włosy.
4
Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie maseczki. Najlepiej do tego celu sprawdzi się zwykła srebrna lub przezroczysta folia spożywcza, którą powinnaś owinąć całe włosy oraz głowę.
5
Po nałożeniu folii na włosy i głowę, należy maseczkę podgrzać. W tym celu użyj suszarki. Skieruj strumień ciepłego powietrza na głowę i osuszaj ją przez około pięć minut.
6
Rozgrzane włosy dobrze jest zabezpieczyć ręcznikiem. Możesz zawinąć na głowie na przykład turban stworzony z ręcznika lub dużej chusty. Dzięki temu skóra głowy dłużej będzie ciepła, co przede wszystkim sprawi, że maseczka będzie się o wiele lepiej wchłaniała. Ponadto maseczka nie będzie tak szybko wysychać. Dzięki temu nie będziesz później musiała borykać się z problemem wyczesywania z włosów resztek zaschniętej maski.
7
Jak długo trzymać maseczkę na włosach? Tak naprawdę działa tutaj zasada, że im dłużej, tym lepiej. Dlatego dobrze na nakładanie takiej maseczki na włosy zaplanować sobie popołudnie lub nawet cały dzień. Najwcześniej zdejmij turban i folię z głowy po godzinie - jest to czas, po którym spora część składników odżywczych zdążyła już przeniknąć do Twoich włosów.
8
Kolejnym krokiem jest dokładne umycie włosów. Zadbaj, aby na skórze głowy nie pozostały resztki zaschniętej maseczki. Po umyciu włosów koniecznie nałóż na nie maseczkę ułatwiającą rozczesywanie włosów. Wykorzystanie takich naturalnych składników jak miód czy żółtko jajka sprawi, że włosy początkowo będą bardzo poplątane i ich rozczesanie bez odżywki może być mocno problematyczne.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz