Jak przygotować się do lotu samolotem?

Przed odbyciem podróży samolotem warto zwrócić uwagę na kilka elementarnych kwestii, które mogą ułatwić przygotowania do lotu jak również samą podróż zarówno nam, jak i pozostałym pasażerom. Szczególnie istotne jest to w przypadku podróżnych, dla których będzie to pierwszy lot samolotem w życiu - stres związany z tym wydarzeniem może utrudnić spokojne i rzeczowe przygotowanie się do podróży.

Co będzie potrzebne?

- Miękka torba na bagaż podręczny.
- Futerał zawierający niezbędne dokumenty, bilet oraz pieniądze.
- Porządna, wytrzymała torba lub walizka na bagaż główny. Idealnie sprawdza się twarda walizka zamykana na kłódkę lub zamek szyfrowy.
1
Dokładnie i starannie zapakuj bagaż główny, zwracając szczególną uwagę na unieruchomienie) przedmiotów wrażliwych na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne (np. wykonane ze szkła). Jeśli pakujesz więcej niż jedną torbę lub walizkę, rozplanuj rozmieszczenie przedmiotów niezbędnych tak, aby w każdej z nich znalazła się ich część, np. dwa zestawy bielizny osobistej, leków, żywności dla dziecka itp. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku (odpukać) zaginięcia części bagażu. Jeśli pakujesz wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne typu laptop, telefon komórkowy, konsola do gier itp., zadbaj o ich wyłączenie. Pamiętaj że kosmetyków i płynów o pojemności ponad 100 ml nie wolno przewozić w bagażu podręcznym, zatem trzeba znaleźć dla nich miejsce w bagażu głównym.
2
Upewnij się, że waga bagażu nie przekracza limitów. Zwykle bagaż główny nie powinien ważyć więcej niż 20kg, a bagaż podręczny więcej niż 10kg. Na gotowe torby naklej plakietkę z Twoimi danymi osobowymi, łącznie z adresem i krajem zamieszkania. Ułatwi to ewentualne poszukiwanie właściciela w razie zagubienia bagażu.
Reklama
3
Przygotuj bilet, niezbędne dokumenty konieczne podczas odprawy na lotnisku (dowód osobisty, paszport, inne wymagane przez odpowiednie przepisy) oraz dodatkowe rzeczy, których możesz potrzebować podczas lotu - lekarstwa, gumy do żucia, drobne kosmetyki, chusteczki itd. Zapakuj całość w możliwie niedużą miękką torbę.
4
Teraz możesz udać się na lotnisko. Pamiętaj, by nie przyjeżdżać na nie tuż przed odlotem, optymalny czas to około dwóch godzin wcześniej - da Ci to czas na spokojne przebycie odprawy biletowej, nadanie bagażu i załatwienie wszelkich dodatkowych formalności, np. związanych z pozostawieniem samochodu na parkingu strzeżonym. Dzięki temu na pokład samolotu będziesz mógł udać się będąc rozluźnionym i spokojnym, co w przypadku osób obawiających się latania będzie czynnikiem ułatwiającym przetrwanie pierwszych, najbardziej stresujących minut lotu.
5
Będąc już na pokładzie samolotu musisz obowiązkowo dostosować się do poleceń członków załogi. Wyłącz telefon komórkowy i wszelkie inne urządzenia elektroniczne, usiądź na swoim miejscu, zapnij pasy. Staraj się nie absorbować obsługi swoją osobą, wszelkie prośby związane np. z napojami, pożywieniem lub rozrywkami możesz odłożyć na moment, kiedy po udanym starcie pojawi się zezwolenie na odpięcie pasów. Koniecznie zwróć uwagę na wykład dotyczący procedur awaryjnych - wbrew powszechnemu mniemaniu informacje w nich zawarte przydają się nie tylko podczas katastrof, ale również przy trudnych warunkach lotu, np. silnych turbulencjach lub burzy.
6
Po wylądowaniu nie wybiegaj w euforii z fotela po bagaż, ale czekaj na swoim miejscu, aż obsługa zezwoli na odpięcie pasów i wyjście z samolotu. Później zostaje już tylko odebranie bagażu, przebycie procedury odprawy na lotnisku i cała podróż dobiega końca.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz