Jak ugotować dobry rosół?

Rosół jest jedną z najszlachetniejszych zup. Rosół z kury oraz schabowy z kapustą i ziemniakami są przecież sztandarowymi daniami polskimi. Największa trudność w jego przygotowaniu, to utrzymanie jego klarowności. Stosując jednak poniższe rady, można uniknąć tego problemu. Poniżej przedstawiamy przepis na rosół drobiowy.

Co będzie potrzebne?

- 2,5-3 litry wody
- kawałek kury rosołowej, na przykład skrzydło i noga
- kawałek kaczki, również może to być noga
- włoszczyzna czyli; 2 średnie marchewki, 1 duża pietruszka, pół średniej cebuli (można dodać kawałek pora, selera oraz kapusty, jeżeli ktoś lubi ich smak)
- sól i pieprz
- kostka rosołowa lub przyprawa do zup, jeżeli ktoś lubi i używa
1
Najlepszy smak ma rosół mieszany, dlatego warto zrobić go z mięsa kurzego i kaczego. Jeśli nie mamy kaczki, może być sama kura rosołowa, tylko wtedy weźmy więcej jej części. Idealnie gdyby ptaki pochodziły z ekologicznej hodowli, takie mięso bowiem jest najlepsze i najbardziej aromatyczne w smaku. Mięso należy dokładnie opłukać pod zimną, bieżącą wodą. Jeżeli jest ono mrożone, powinno być wyjęte dzień wcześniej, tak aby dokładnie samo się rozmroziło. Do rosołu lepiej nie rozmrażać mięsa na szybko w mikrofalówce, gdyż może to zakłócić jego klarowność.
2
Są dwie szkoły gotowania rosołu. Pierwsza z nich mówi, aby zagotować wodę na rosół i mięso wrzucić na wrzątek, poczekać aż się zagotuje i łyżką zebrać powstałe na powierzchni "szumy" czyli brązowawo-białą pianę.
Reklama
3
Druga szkoła gotowania rosołu uczy, aby mięso wrzucić do zimnej wody, zagotować, a następnie cały pierwszy wywar wylać i wypłukać mięso jeszcze raz. Dzięki temu pozbywamy się "szumów" i zyskujemy większą szansę na uzyskanie przejrzystego rosołu. Dodatkowo taki sposób gotowania rosołu sprawia, że jest on mniej tłusty.
4
Bez względu na to, jaki początek wybierzemy, dalej już postępujemy zawsze tak samo. Rosół musi gotować się spokojnie. Ma bulgotać na niewielkim ogniu, tak aby mięso oddało z siebie wszystkie soki. Dodajemy do niego włoszczyznę. Marchew oraz pietruszka powinny być pokrojone w słupki. Jeżeli dodajemy pora, najlepiej aby był to niewielki kawałek, ponieważ jego ostry aromat może zdominować smak rosołu. Tak samo jest w przypadku selera.
5
Poza marchewką i pietruszką,można zrezygnować z innych warzyw, ale rosół nie wyjdzie dobry, jeżeli nie dodamy do niego cebuli. Trzeba ją przedtem odpowiednio przygotować. Połowę cebuli wraz ze skórką należy nabić na widelec i przypalić nad palnikiem gazowym. Następnie wrzucamy ją do gotującego się wywaru. Wszystko doprawiamy solą, pieprzem i ewentualnie kostką rosołową lub przyprawą.
6
Rosół powinien się gotować tak długo, aż mięso nie zmięknie. Przeważnie trwa to około dwóch godzin, tak więc nie jest to danie szybkie. Tradycyjnie rosół podaje się z ugotowanym osobno makaronem, ale jeżeli okaże się, że wywar nie wyszedł klarowny, na co może mieć wpływ jakość mięsa lub zbyt intensywne jego gotowanie, na dwadzieścia minut przed końcem gotowania można wsypać niepełną szklankę ryżu,lub zrobić drobiowy krupnik, wsypując niepełną szklankę kaszy. Pyszny jest również rosół z lanym ciastem, a co najważniejsze, każdy skupi się na jego smaku, a dzięki dodatkom nikt nie zauważy jego przejrzystości.

Komentarze

Kuchareczka
12:35 05.11.2016
Dobry komentarz! 3274
Wolowo drobiowy pycha idealny
bigbenone
14:46 16.04.2016
Dobry komentarz! 4096
Coś nie bardzo ten "przepis". Tylko 2 godziny? Gdzie 3-cia szkoła jak np: zalać zimną wodą i później odjąć szumowiny? I nie mogę dodać ząbku czosnku,ziela,liścia laurowego? A gdzie lubczyk? Hmmmmm...
Aldona
12:19 07.02.2015
Dobry komentarz! 5139
A ja muszę się zadowolić rosołem z indyka , bo na inne mięsa jestem uczulona :)
Sławek
13:55 09.09.2014
Dobry komentarz! 5327
Spróbuje "wyklarować" wątpliwości, których tu pojawiło się więcej, niźli wspomnianych szumowin:
1) Najbogatsze w smaku są rosoły sporządzane na wielu rodzajach mięsa.
2) Mięso będzie oddawać swój smak do wywaru wtedy, gdy będzie z "tych tłustszych".
3) Do fazy przygotowywania wywaru mięsnego można jest dodawać wszystkie te składniki, których w końcowym rosole nie pożądamy, ale które w stopniu znaczącym podnoszą walory smakowe całości zupy: opiekaną cebulę, por, ziarenka pieprzu.
4) Dodatek do rosołu liścia laurowego, ziela angielskiego, czosnku lub jakiejkolwiek kapusty powoduje niekorzystny posmak całości oraz zaburza paletę aromatów (posmak gorzki lub wręcz kwaśny, a zapach... nierosołowy); znawcy dodatkowo przypisują łatwiejsze kwaszenie się rosołu w przypadku dodawania do niego liści kapusty.
5) Wszelkie wywary mięsne powinno się gotować w ten sposób, że mięso, po uprzednim sprawieniu, oczyszczeniu i umyciu, powinno się zalewać wodą zimną i jak najwolniej gotować. Najlepiej nie doprowadzać do wrzenia; niech "prawie" bulgocze. Po ugotowaniu takiego wywaru, czyli po kilku godzinach - najlepiej od 3 do 5 godzin - mięso należy z wyjąć, a sam wywar ostrożnie przecedzić przez dosyć gęste sitko do drugiego, większego garnka. Dzięki temu uzyskamy wywar klarowny, ale intensywny w smaku, zapachu i barwie. Dodatkowo w łatwy sposób pozbędziemy się innych drobiazgów / dodatków, które włożyliśmy do wywaru: pieprzu, cebuli, itd.
6) ZDEJMOWANIE TZW. SZUMOWIN ALBO WYLEWANIE CZEGOKOLWIEK JEST PO PROSTU MARNOTRAWSTWEM I ZABIJANIEM IDEI ROSOŁU!!!
7) Jeśli jednak wywar nadal jest mało klarowny, to w tym momencie można jest włożyć do niego pianę ubitą z 1 białka kurzego. Wywar należy wtedy mocno podgrzać (ale nie zagotowywać!!!). Po kilku minutach pianę (teraz już pełną resztek osadów, zwanych potocznie szumowinami) należy wyłowić łyżką cedzakową.
8) Dopiero teraz należy dodawać warzywa, zwane włoszczyzną i dalej rosół wolno gotować, ale nie doprowadzając całości oczywiście do wrzenia. Warzywa mogą być pokrojone dowolnie, jednak z uwagi na fakt, że niektórzy lubią jeść "coś z włoszczyzny rosołowej" zalecane jest odpowiednie ich rozdrobnienie. Najgorszy wariant: serwowanie długich, niemieszczących się na łyżce słupków. W przypadku zsunięcia się takiej "torpedy" z łyżki do rosołu równa się pięknym, malowniczym chlupnięciem i palecie tłustych kleksów - od obrusa poczynając na na odzieży kończąc. I siarczystych inwektywach konsumenta... ;-)
9) Do rosołu najlepiej pasuje króciutki makaron, tzw. krajanka. Ona również powinna nie zsuwać się z łyżki podczas konsumpcji ze względu na efekty identyczne jak te, o których wspomniałem w pkt. 9.
Rosołu podaje się też często z kołdunami, ryżem, a dawniej zwyczajowo z... ziemniakami! Tak, tak!
10) Rosół smakuje wybornie nie w dniu jego sporządzania, lecz w dniu następnym.

Smacznego!
Basia
17:58 06.09.2014
Dobry komentarz! 5257
do rosołu koniecznie należy dodać mały czerwony buraczek;rosół jest klarowny i żółty
Usia
08:33 17.02.2014
Dobry komentarz! 5771
Czy ktoś dodaje listek laurowy i 3-4 ziaren ziela angielskiego oprócz warzyw ?
ann
11:41 10.12.2013
Dobry komentarz! 5907
O matko, najgorsze rady pod słońcem. Wylać wodę z mięsa? To po co w ogóle dawać mięso skoro cały wywar wyrzucimy. Po to gotuje się mięso, włożone do zimnej wody żeby uwalniało cenne składniki do wody, że już nie wspomnę o smaku. Wsadzanie mięsa do gotującej się już wody to także pomyłka, przecież chodzi nam o aromatyczny bulion a nie o ugotowanie mięsa.
aga
17:21 12.11.2013
Dobry komentarz! 5972
Najlepszy to jest rosolek z perliczki niebo w gebie
Młody stary kucharz
09:12 29.09.2013
Dobry komentarz! 6068
Rosół ma być z kury gdzie mięso twarde, a skóra żółta jest, nie z kurczaka co blady jak ściana i pędem hodowany. Kurę starannie umyć i do gara wrzucić. Zagotować, szumowiny zlać (jeśli kura była niedokładnie umyta jest ich więcej).
Na małym ogniu nie gotować lecz pyrkolić w osolonej wodzie ok 5 godzin bez przykrycia. Gdy mięso mięknie warzywa wrzuć nie żałuj marchwi i pietruszki lecz nie za dużo bo wtedy rosół słodki jest. Selera owszem też musisz dać i cebulkę przypaloną by złoty kolor intensywny był. Gdy mięso miękkie lecz kości jeszcze trzyma się, wyjmij je. Pora na koniec gotowania by nie rozciapał się. Solom pieprzem do smaku magi dolać możesz też. mięso pokrój na makaron posyp i zieloną natką też. Dawni mości panowie po wyprawach takim rosołem silili się.
Smacznego.
geniu
10:39 15.09.2013
Dobry komentarz! 6042
najlepszy rosol jest z kaczki francuskiej pycha
Domina
13:59 10.09.2013
Dobry komentarz! 6087
pycha
dorcia
12:53 03.06.2013
Dobry komentarz! 6256
najlepszy rosół jest z kurczaka ja gotuje wlewam do garka 3 litry wody dodaje kucharek marchew pietruszke seler oraz lubczyk jak sie zacznie gotowac wywar czekam 3 minuty niech sie przegotuje potem dodaje mieso i czekam jak sie zagotuje to zmiejszam gaz na mały ogien i sie powoli gotuje bardzo smaczny
Genek
19:59 26.02.2013
Dobry komentarz! 6595
Najlepszy z kurki ktora biegala czasami latala, trawke dziobala i robaczki z ziemi wyciagala oczywiscie cebulka przypieczona na palniku to musi byc ze wsi wtedy mozna mowic o smaczku pozdrawiam SMACZNEGO
Brutus164
17:50 07.02.2013
Dobry komentarz! 6402
Ja warzywa wkładam do gotującego się wywaru, poza tym NIGDY nie przykrywam garnka z rosołem przykrywką. No i oczywiście jak najmniejszy ogieniek. Rosół jest przepyszny a do tego całkowicie klarowny. Najlepszy z domowym makaronem lub lanymi kluseczkami.
ira
10:53 27.01.2013
Dobry komentarz! 6415
ja dodaje jeszcze parę grzybków suszonych [podgrzybków lub koźlaka ]super kolor i ten smaczek idę gotować nara
Stach
05:51 27.01.2013
Dobry komentarz! 6400
Kiedyś byłem na wsi i jadłem bardzo dobry rosół z gęsi. Teraz mam w zamrażarce 4 poćwiartowane gęsi. Tylko jakoś chęci mi brak żeby zrobić z nich rosół. Ale niedługo się przełamię. Poświęcę te 3 godziny i zrobię rosół. A co z tego wyjdzie to się zobaczy. Jakość tych gęsi jest super, bo biegały sobie po podwórku 6 miesięcy i skubały trawę. Żarcia im nie brakowało, ani wszelkiego ziela. Miały wszystko bo biegały na wolności. Tylko Mi jakoś zapału brakuje żeby je teraz zjeść.
ika
17:05 25.01.2013
Dobry komentarz! 6382
właśnie gotuję, rosół wołowo drbiowy,zapach ma cudowny,a smak niebo ,mniam mniam,jutro ocenią goście:)
Monika
23:21 06.01.2013
Dobry komentarz! 6387
narobiliście smaku!!!!!
Małgosia
18:23 05.01.2013
Dobry komentarz! 6416
Najlepszy był rosół mojego taty, gotowany na prędze wołowej, kawałku kurczaka i oczywiście z dodatkiem podpalanej cebuli i koniecznie z kapustą włoską... mmm....palce lizać... z ręcznie gniecionym makaronem
JANEK
20:09 24.11.2012
Dobry komentarz! 6541
FAKT NAJLEPSZY ROSOL JEST Z MIESA MIESZANEGO,ALE BEZ KAPUSTY.I MOSI SIE GOTOWAC DLUGO 3-4 GODZIN
sabina rosa
17:19 24.11.2012
Dobry komentarz! 6493
Dzieki,tez gotuję,miłego wykendu.
marcin
06:41 10.11.2012
Dobry komentarz! 6589
ja mam ochote dzisiaj na wołowo kurzany wywar i bede go gotował 3 godziny na mikro ogniu
zojka 49
13:18 19.10.2012
Dobry komentarz! 6600
Przypominam sobie,aby mięso z kury rosołowej zmiękło szybciej ,to wrzuca sie kawałek porcelany(coś ze stłuczki).
Prawda,czy fałsz????
Kinga
15:53 08.10.2012
Dobry komentarz! 6677
najlepiej dodac do rosołu pół przypieczonej na palniku cebuli wtedy rosołek jest przejrzysty i pyszny!!
jurek
10:58 29.09.2012
Dobry komentarz! 6828
gotujęęęęęęęęę!!!!
Ania
11:59 02.09.2012
Dobry komentarz! 6926
Najlepszy rosół jest z mięsa wołowo-drobiowego.

Twój komentarz