Jak upiec szarlotkę?

Istnieje wiele wersji szarlotek, czyli placka z jabłkami. Tradycyjnie szarlotka powinna być upieczona na kruchym cieście, ale bywają szarlotki na biszkoptach, cieście drożdżowym oraz kruchym cieście czekoladowym. Poniżej przepis na szarlotkę na cieście kruchym zwykłym i czekoladowym oraz na biszkopcie.

Co będzie potrzebne?

ciasto:
4 szklanki mąki
3/4 margaryny
1 szklanka cukru
około 2-3 łyżki śmietany 12 lub 18 %
1 jajko
2 żółtka
cukier waniliowy
proszek do pieczenia
bułka tarta

nadzienie:
2 kg jabłek
cukier
cynamon

blacha do pieczenia
1
Podstawową zasadą przy przygotowaniu kruchego cista jest to, że wszystkie jego składniki muszą mieć taką samą, co najmniej pokojową temperaturę. Tak więc jajka, margaryna oraz śmietana powinny być wyjęte z lodówki dużo wcześniej, zanim zaczniemy zagniatać ciasto. Najpierw przesiewamy na stolnicę lub czysty blat w kuchni mąkę razem z dwiema łyżeczkami proszku do pieczenia. W usypanej mącę robimy dołek.
2
Do dołka w mące wbijamy jajko oraz dodajemy żółtka, pokrojoną w kostkę miękką margarynę oraz łyżkę stołową śmietany. Wszystkie składniki zagniatamy, aż ciasto zrobi się elastyczne. Jeżeli jest ono zbyt suche, można dodać jeszcze śmietany, ale nie wolno przesadzić, bo po upieczeniu ciasto będzie miało gliniastą konsystencję i będzie niesmaczne. Ważne jest również, aby nie przesadzić z zagniataniem, jak tylko ciasto uzyska odpowiednią konsystencję i nie będzie się rozsypywało, jest gotowe. W innym przypadku będzie zabite, nie wyrośnie i zrobi się zakalec. Tak przygotowane ciasto dzielimy na dwie porcje i wkładamy do lodówki, aby odpoczęło.
Reklama
3
Gdy ciasto odpoczywa w lodówce, mamy czas aby przygotować nadzienie. Na szarlotkę najlepsze są jabłka winne, kwaśne. Nie nadają się na nią zupełnie owoce słodkie, mdłe lub o posmaku gruszkowym. Jeśli nie znamy się na gatunkach jabłek, wystarczy w sklepie wybrać te tańsze. Mamy 90% szans, że trafimy akurat na kwaśne. Jabłka obieramy oraz ścieramy na grubych oczkach tarki, a nastąpienie rękoma wyciskamy z nich sok oraz przekładamy do innego naczynia, gdzie doprawiamy odrobiną cynamonu oraz cukrem do smaku.
4
Blachę wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy tłuszczem. Połowę ciasta rozwałkowujemy na takie wymiary, jakie ma blacha i wykładamy ją nim, a następnie posypujemy cienką warstwą bułki tartej. Na tak przygotowany spód wykładamy jabłka, a na nie drugą część rozwałkowanego ciasta. Wierzch trzeba nakłuć widelcem lub nożem, aby ciasto się nie podnosiło pod wpływem pary uciekającej z jabłek.
5
Do tak przygotowanych jabłek możemy zrobić czekoladowe kruche ciasto. Zyskamy wówczas zupełnie inny smak szarlotki.
6
Szarlotkę na szybko można także zrobić przygotowując dwa biszkopty. W środek dajemy farsz z jabłek, które po utarciu trzeba przesmażyć, a następnie doprawić cynamonem, cukrem oraz do gorących wsypać galaretkę jabłkową lub inną o ulubionym smaku. Ciasto gotowe.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz