Jak wyhodować pomidory z nasion?

Najlepsze pomidory to te, które wyhodujemy własnoręcznie na działce. Jednak każdy, kto choć raz próbował je uprawiać wie, jak delikatne są to rośliny, bardzo podatne na gnicie, pleśń oraz grzyby. Dlatego najlepiej udają się pod folią lub w szklarni. Wbrew pozorom, znacznie trudniej jest opiekować się dorosłą rośliną i utrzymać ją przy zdrowiu bez różnego rodzaju oprysków, niż wyhodować młode sadzonki.

Co będzie potrzebne?

- dojrzały pomidor ulubionego gatunku
- plastikowy pojemnik do pikowania nasion, lub kilka małych doniczek, lub kilka czystych pudełek po najmniejszych jogurtach
- ziemia do wysiewu warzyw lub uniwersalna
- pęseta
- kawałek folii lub gazety
1
Bardzo dojrzałego pomidora przecinamy na pół i na mały talerzyk wylewamy jego płynny miąższ wraz z nasionkami. Odstawiamy w chłodne i suche miejsce tak, aby cała woda wyparowała, a nasionka stały się suche. Potem możemy je przechowywać nawet całą zimę, jeżeli nie doprowadzimy do ich zawilgocenia.
2
Najłatwiej jest zapikować nasiona do specjalnego pojemnika, ponieważ jest on jakby zbiorem miniaturowych doniczek, połączonych ze sobą i potem łatwo dbać o nasze roślinki, ale z powodzeniem jego brak zastąpią małe doniczki lub czyste pudełka po jogurtach umieszczone na jednej dużej podstawce. Musimy napełnić je ziemią. W sklepach jest dostępne specjalne podłoże do pikowania pomidorów, jednak możemy użyć także zwykłej, uniwersalnej ziemi kwiatowej. W ten sposób mamy pewność, że nasze siewki będą mocne same od siebie, bo nie dostały wspomagania od specjalnie spreparowanego i przygotowanego dla pomidorów podłoża. Ale ono z kolei daje większą gwarancję na wykiełkowanie nasion.
Reklama
3
W tak przygotowanych pojemnikach, patyczkiem lub końcówką długopisu, robimy niewielkie dziurki, które powinny sięgać najdalej trzy centymetry w głąb.
4
Do każdej dziurki pęsetą wkładamy jedno ziarenko i zasypujemy je ziemią.
5
Tak przygotowane pojemniki podlewamy, przykrywamy folią, może być reklamówka, lub gazetami i odkładamy w ciepłe miejsce.
6
Należy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz wietrzeniu siewek, aby nie zapleśniały od nadmiaru wilgoci i ciepła. Gdy sadzonki będą miały około 10 centymetrów, można wysadzić je na stałe miejsce.
7
O dorosłe już roślinki trzeba bardzo dbać. Jednym ze sposobów na ich wzmocnienie jest podlewanie ekologicznym nawozem z pokrzyw.

Komentarze

Dimmsom
09:01 23.01.2016
Dobry komentarz! 5174
Musisz je podwizac.
jakitaki
10:42 21.06.2014
Dobry komentarz! 6739
a czy to moze byc zwykly pomidor ze sklepu ??
Hrabia
20:09 21.04.2013
Dobry komentarz! 8137
Moje pomidorki nie mają jeszcze 10-ciu centymetrów, ale bez problemu wykiełkowały.. Nie pokoi mnie fakt, że się bardzo poprzechylały w każdą stronę i od jakiegoś czasu nie widzę przyrostu.. Nie posiadam specjalnej ziemi, tylko taką prosto z pola. Mam pytania: czy można jakoś wspomóc ich rośnięcie? (rzecz jasna w naturalny sposób)
oraz co powinienem zrobić by się wyprostowały?
Dodam tylko, że gdy wystawiłem je na zewnątrz w ciepły i słoneczny dzień, to kilka sztuk mi zwiędło..
kuba
Dobry komentarz! 7200
Aby się wyprostowały trzeba pojemnik odwrócić o 90%

Twój komentarz