czyli Jak To Zrobić?

Zobacz też

Jak wyhodować tuje?

Tuje to bardzo popularny krzew iglasty. W naszych ogródkach można znaleźć tuje w różnych odmianach, różniące się kolorem oraz wysokością. Niektóre mają rozłożyste, płożące gałęzie, inne są strzeliste i wysmukłe, ściśle przylegające do pnia. Aby rozmnożyć tuje, wystarczy zebrać ich nasiona, lub zrobić sadzonki z młodych pędów.

Co będzie potrzebne?

nasiona tui
młode gałązki tui
ukorzeniacz
ziemia do iglaków
kilka małych doniczek lub paletek do rozsady
1
Nasiona tui można zakupić w sklepie ogrodniczym, lub zebrać wiosną ze swoich roślin. Najlepiej sadzić je w małych doniczkach lub w paletkach późną jesienią. Przez cały okres zimy należy zapewnić im ciepło i wilgoć, na przykład poprzez przykrywanie folią, lub prowizoryczne szklarnie zrobione z plastikowych butelek. Jest to o tyle ważne, że w sezonie grzewczym w mieszkaniach zazwyczaj jest bardzo suche powietrze. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby wietrzyć nasiona codziennie, inaczej pod folią zaczną pleśnieć i gnić. Malutkie sadzonki, po przejściu przymrozków czyli z początkiem maja, można wysadzić na stałe miejsce. Jeżeli kupujemy nasiona, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego są zbioru, ponieważ najlepiej kiełkują nasiona świeże, nie starsze niż dwuletnie.
2
Rozmnażanie tiu ze szczepek jest bardzo podobne do siania nasionek. Również należy robić to jesienią. Młode pędy należy urywać, a nie ucinać, tak aby przy ich końcu zachowała się tak zwana piętka, czyli fragment rośliny macierzystej, najczęściej zdrewniały. Taki pęd należy przyciąć na około 10 cm, oczywiście część górną, nie tę do ukorzeniania. Tak przygotowane sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu i wciskamy do ziemi do przygotowanych wcześniej doniczek lub paletek. Przez całą zimę należy zapewniać im ciepło i wilgoć, a wiosną wysadzić do gruntu.
3
Nigdy nie ma gwarancji, że 100% nasion, jak i 100% szczepek się przyjmie. Zawsze jednak jest to kilka nowych sadzonek do naszego ogrodu, pozyskanych prawie za darmo.
Data ostatniej modyfikacji: 15.08.2012 00:26:24

Komentarze

grzegorz t 16:33 12.01.2015
Dobry komentarz! 86
ja wyhodowałem 20-szt ale przetrwała jedna po 6 miesiącach wsadziłem do ziemi i rośnie :D
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg smfvd
elka 13:51 23.06.2014
Dobry komentarz! 895
my siejemy w torfe a na wierzch zasypujemy zwirem zawsze nam pieknie rosną w maju wysadzalismy prosto do gruntu w zeszłym roku wsadzilismy 5-tys.
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg smfvd
Ania 15:54 19.06.2014
Dobry komentarz! 889
A ja wiem że najlepiej robić sadzonki z ciętych młodych gałązek maczanych w ukorzeniaczu
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg smfvd
Daria 15:40 02.06.2014
Dobry komentarz! 936
Ja zasiałam z nasion i nic nie wzeszło i co mam z tym zrobić
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg smfvd
Magda 20:57 26.12.2013
Dobry komentarz! 1684
Ja ma dokladnie ten sam problem. Mialy ok 3-5 cm i zaczynaj jedna po drugiej umierac
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg smfvd
zbyszek 11:28 09.12.2013
Dobry komentarz! 1762
Witam;)
ja zebrałem z własnej tui nasiona i wszystkie pięknie zeszły ale gdy nabrały wysokość ok 3-5 centymetrów zaczeły się przewracać i prawie wszystkie już wygineły...I nie wiem co jest grane;(
Odpowiedz
Podpis Anuluj
Przepisz wspak ciąg smfvd

Twój komentarz

Podpis
Przepisz wspak ciąg smfvd