Jak wykonać sufit podwieszany?

Sufit podwieszany jest popularnym sposobem na ukrycie niedoróbek oryginalnej powierzchni sufitowej, nierównych kątów lub powierzchni oraz doskonałą metodą na urozmaicenie pomieszczenia. Nieocenioną rolą sufitu podwieszanego w niektórych sytuacjach może być również możliwość ukrycia w nim części instalacji budynkowych. Aby wykonać sufit podwieszany, musisz zwrócić uwagę na następujące sprawy:
1
Sufit podwieszany nie nadaje się do pomieszczeń niższych, niż 2,5 m. Optymalną wysokością na projektowanie sufitu podwieszanego jest 2,8 m i wyżej.
2
Pamiętaj, że sufit wykonany z najcieńszych płyt kartonowo-gipsowych będzie miał grubość minimum pięciu centymetrów – musisz tą wartość uwzględnić na etapie projektowania.
Reklama
3
Możesz planowany sufit wykonać na dwa sposoby – przykręcając stelaż bezpośrednio do sufitu (tzw. sufit jednopoziomowy) lub podwieszając go na mocowaniach opartych na ścianach (tzw. sufit dwupoziomowy). W pierwszym wypadku całość jest prostsza do wykonania, ale nie ma dużych możliwości regulowania wysokości sufitu, druga natomiast niesie za sobą więcej problemów technicznych, szczególnie przy pomieszczeniach przekraczających 25 m2 ale daje zarazem znacznie więcej możliwości.
4
Konstrukcję nośną sufitu wykonuje się z profili U-kształtnych, głównych (do których mocuje się elementy dekoracyjne, jak np. płyty kartonowo-gipsowe), np. typu T24 oraz nośnych, będących podstawą całej konstrukcji. Oba rodzaje profili łączy się ze sobą elementami krzyżakowymi lub zwykłymi wkrętami.
5
W zależności od materiału, z którego zbudowana jest konstrukcja nośna, do jej mocowania wykorzystuje się kołki rozporowe (dla elementów metalowych) lub wkręty stolarskie (dla drewna).
6
W zależności od wybranego rozwiązania, płyty gipsowo-kartonowe mocuje się do konstrukcji nośnej za pomocą wkrętów, kleju lub na wcisk. Pamiętaj, aby pierwszy montaż był na tyle elastyczny, by uniemożliwić odkształcanie płyt np. wskutek ich wyschnięcia.
7
Po zmontowaniu całego sufitu należy zająć się jego wykończeniem – możesz do tego celu użyć tapet, pomalować go farbą emulsyjną lub użyć dowolnej innej, wybranej przez Ciebie metody.
8
Pamiętaj o tym, że ze względów bezpieczeństwa nie należy do konstrukcji sufitów podwieszanych stosować żadnych elementów plastikowych – w razie pożaru błyskawicznie ulegają one zniszczeniu doprowadzając z reguły do zawalenia się całej konstrukcji.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz