Jak zagospodarować przestrzeń pod drzewami?

Drzewa, które znajdują się na naszej posesji, zazwyczaj uniemożliwiają posadzenie w ich okolicach innych roślin, niż trawy, ponieważ ich cień uniemożliwia wzrost i kwitnienie kwiatów. Nic bardziej mylnego. Jest wiele gatunków roślin, które rosną w cieniu i mogą sprawić, że przestrzeń pod drzewami będzie wyglądała ciekawie i malowniczo, a mogą przynieść i pożytek. Poniżej kilka pomysłów na to, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń pod drzewami.

Co będzie potrzebne?

- grzybnia
- sadzonki epimedium, niezależnie od gatunku
- sadzonki miodunki
- kłącza konwalii
- sadzonki funkii, najlepiej różne gatunki
- sadzonki ciemiernika
1
Jeżeli na naszej posesji znajdują się drzewa iglaste bądź brzozy, możemy zapytać w sklepie ogrodniczym o grzybnie. Dzięki temu o odpowiedniej porze roku będziemy cieszyć się smacznymi prawdziwkami, kozakami bądź innymi grzybami.
2
Rośliną, która lubi cień, wygląda ciekawie, a w dodatku, zasuszona, może być pomocna w wielu chorobach dróg oddechowych, jest miodunka. Rozrasta się ona w dywany, a jej nakrapiane liście oraz małe różnokolorowe kwiatuszki sprawiają, że trawnik w cienistych miejscach wygląda bardzo malowniczo.
Reklama
3
Oryginalnym i mało znanym kwiatem wiosennym, który możemy posadzić pod drzewem, w wilgotnym miejscu, jest epimedium. Ma ono kilka odmian, a jedna piękniejsza od drugiej. Roślina ta rośnie na wysokość kilkunastu centymetrów. Na wiosnę pojawiają się na niej drobne kwiatuszki, a przez cały rok cieszy nas pięknymi, sercowatymi liśćmi, które nie opadają w okresie zimowym, a robią się efektownie czerwone. Najważniejsze zaś jest to, że tak zadarnia przestrzeń, jaką jej wyznaczymy, iż nie przebije się przez nią żaden chwast.
4
Znanymi, ślicznymi z wyglądu i oszałamiająco pachnącymi kwiatami, które rozrastają się błyskawicznie, zwłaszcza w cieniu, są konwalie. Wystarczy posadzić dwa, lub trzy kłącza i w szybkim czasie będziemy mieli w maju piękny, biało-zielony dywan pod drzewem.
5
Niezwykły kobierzec pod drzewami można nasadzić z różnych gatunków funkii, których liście mają wszystkie odcienie zieleni, zahaczające nawet o kolor niebieski. Roślinki te nie są wysokie, a dzięki ich rozrastaniu się, chwasty nie mają szans się przebić, ale wymagają one sporej dawki wilgoci.
6
Oryginalnym kwiatem jest cieniolubny ciemiernik, zwany także różą Bożego Narodzenia, ponieważ jego fenomen polega na tym, że kwitnie zimą. Każdy miłośnik ciekawych gatunków kwiatów powinien się zaopatrzyć w sadzonki ciemiernika.
7
Wszystkie powyższe rośliny mogą rosnąć obok siebie, ponieważ wymagają podobnych warunków do uprawy. Tak więc możemy tak rozplanować rozsadę sadzonek, że pod naszymi drzewami o każdej porze roku będzie się działo coś ciekawego.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz