Jak zmywać twarz metodą OCM?

OCM to skrót od angielskiego określenia Oil Cleansing Method. Jest to sposób na oczyszczanie twarzy za pomocą różnego rodzaju olejów. Taki sposób pielęgnacji ma sprawić, że nasza cera stanie się przede wszystkim lepiej oczyszczona, gładsza i bardziej promienna. Sposób ten nadaje się do każdego typu cery, a zwłaszcza dla osób z problemami skórnymi, jednak nie z gojącym się, rozognionym trądzikiem. Metoda jest bardzo łatwa w wykonaniu, nie wymaga drogich utensyliów czy też produktów i każdy może sprawdzić czy nadaje się dla jego typu cery.

Co będzie potrzebne?

mieszanka olejów (są to zwykłe oleje do kupienia w sklepach spożywczych czy też ekologicznych)
muślinowa szmatka lub szmatka z mikrofibry lub pielucha tetrowa
gorąca i zimna woda
1
Pierwszą i podstawową zasadą jest wykonanie dla siebie mieszanki olejów. W zależności od tego, jaką mamy cerę, taki olej sobie dobierzemy. Wybór jest ogromny. Na przykład dla cery suchej świetnie sprawdzi się olej lniany, migdałowy lub kokosowy, jeden z najlżejszych olejów. Z kolei cera trądzikowa i tłusta powinna wypróbować oleju z pestek winogron lub z orzechów włoskich. Właściwości natłuszczające ma oliwa z oliwek, z którą trzeba jednak bardzo uważać, gdyż jest najcięższa i może powodować zatykanie porów i wypryski. Każdy z nas musi dobrać sobie olej metodą prób i błędów. Mieszanka może zawierać kilka olejów, jednak na początek najlepiej połączyć tylko dwa. Któryś z powyższych, który będzie olejem bazowym oraz olejek rycynowy. Cała istota oczyszczania twarzy metodą OCM opiera się na olejku rycynowym, który można dostać za kilka złotych w każdej aptece. Wykazuje on właściwości niemal identyczne jak ludzkie sebum, w związku z czym po zetknięciu się ze skórą twarzy daje jej sygnał, że natłuszczenie jest ok i nie musi ona wydzielać własnego sebum. Dzięki temu możemy ograniczyć problemy z trądzikiem oraz zaskórnikami. Olejek rycynowy wspomaga także "wysuwanie" się z naszych porów wszelkich nieczystości. Nie możemy używać go na twarz bez rozcieńczenia w innym oleju, ponieważ spowodowałby jej przesuszenie, skoro skóra orientuje się, że nie musi produkować swojego sebum. Przyjmuje się, że osoby ze skórą tłustą powinny dodawać 30% olejku rycynowego na 100% mieszanki. Odpowiednio dla skóry normalnej będzie to 20%, a dla suchej 10%. Można także spróbować zastąpić olejek rycynowy olejkiem jojoba, który także wykazuje właściwości podobne do ludzkiego sebum.
2
OCM wykonujemy na skórze twarzy po całym dniu, nie myjąc się uprzednio ani nie wykonując demakijażu. Stosowanie tej metody wymaga pewnego przełamania się. Oto bowiem mamy rozpocząć mycie twarzy olejami, a nie wodą i kosmetykami. Zanim rozpoczniemy rytuał, upewnijmy się, że mamy pod ręką muślinową szmatkę, lub jedną z jej zastępczyń. Na rękę wylewamy około łyżkę stołową mieszanki i rozsmarowujemy ją w dłoniach. Następnie masujemy nią całą twarz dokładnie wszystko z niej zmywając, tak jakbyśmy robili to wodą. Zadbajmy przede wszystkim o usunięcie całego makijażu z oczu, co jest najtrudniejsze.
Reklama
3
Gdy już poruszymy cały brud z naszej twarzy, płuczemy szmatkę pod gorącą wodą, wyciskamy i przykładamy do twarzy, dociskając. Czekamy, aż ostygnie, a następnie zdejmujemy, dokładnie płuczemy i czynność powtarzamy z tą różnicą, że po ostygnięciu szmatki, mocno ścieramy nią z buzi wszystko, co się na niej nagromadziło. Z powodu tego kroku z metody tej nie mogą korzystać osoby z otwartymi zmianami trądzikowymi na buzi. Mocniej pocieramy wszystkie te miejsca, gdzie zazwyczaj tworzą się nam zaskórniki, a skóry pod oczami nie pocieramy w ogóle. Oprócz tego, że dokładnie oczyszczamy twarz, wykonujemy jednocześnie piling. Następnie ponownie płuczemy szmatkę w gorącej wodzie i powtarzamy czynności tak, jak za pierwszym razem, bez tarcia. Ostatnim krokiem jest wypłukanie szmatki w gorącej wodzie, a następnie wymoczenie jej w zimnej, odciśnięcie i przyłożenie do twarzy na kilka minut. Ma to spowodować zamknięcie się porów i uspokojenie skóry twarzy. Oczyszczanie jest zakończone. Nie powinniśmy odczuwać po nim żadnego dyskomfortu w postaci ściągniętej, suchej skóry, jeżeli tak jest, oznacza to, że nasza mieszanka zawiera za duży procent olejku rycynowego.
4
Po wykonaniu OCM nie zaleca się używania innych kosmetyków do twarzy, ponieważ z założenia chodzi o przywrócenie skórze twarzy naturalnej równowagi i odzwyczajenie jej od chemii zawartej w kosmetykach drogeryjnych. Poza tym OCM może się z nimi "kłócić" i może spowodować to wypryski. Po wykonaniu OCM na noc, najlepiej nie nakładać już na twarz niczego. Można przetrzeć ją wacikiem nasączonym naszą mieszanką olejową, a jeśli czujemy potrzebę nawilżenia, użyjmy kremu na bazie naturalnych składników, a co najważniejsze bez PARAFINY, która na pewno zapcha nasze pory. Kosmetyków jak najbardziej naturalnych powinniśmy też używać do oczyszczania twarzy rano oraz przez dzień.
5
Metoda OCM służy większości, ale to znaczy, że nie wszystkim. Jeśli wcześniej używaliśmy dużej ilości kosmetyków drogeryjnych, po około dwóch tygodniach stosowani tej metody, możemy spodziewać się wysypu niedoskonałości. Jest to związane z tym, że organizm "wyrzuca" wszelkie nagromadzone w nim złe substancje, które miały za zadnie konserwować kosmetyki, a nie pomagać naszej skórze. Nie wystraszmy się i uzbrójmy w cierpliwość, ponieważ stan ten szybko przejdzie, a skóra będzie gładka i jedwabista. Jeśli jednak nie przechodzi, może to oznaczać, użycie złej mieszanki, na przykład zbyt ciężkiego oleju, lub może to po prostu oznaczać, że OCM nie jest dla nas.

Komentarze

Aga
19:42 03.04.2013
Dobry komentarz! 9066
OCM jest świetne po prostu !

Twój komentarz