Jak zrobić remanent likwidacyjny?

Remanent to potoczna nazwa spisu z natury. Przeprowadzenie remanentu likwidacyjnego jest jednym z kilku wymogów związanych z zamknięciem działalności gospodarczej. W tym poradniku znajdziesz gotową receptę na jego prawidłowe wykonanie.

Co będzie potrzebne?

- dwa arkusze spisu z natury
1
Spis z natury jest niezbędny w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego oraz od towarów i usług. Powinien obejmować wszystkie ruchome składniki majątku, tj. towary handlowe, materiały i surowce, gotowe wyroby oraz wszelkie inne elementy majątku mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Od 2011 roku należy w remanencie ujmować również środki trwałe.
2
Osobno należy sporządzić spis z natury dla potrzeb podatku dochodowego, a osobno na potrzeby podatku VAT. Jeśli Twoja firma była zwolniona z VAT, wykonaj tylko jeden remanent.
Reklama
3
Spis z natury powinien zawierać następujące kolumny:
- liczba porządkowa
- nazwa pozycji
- data nabycia
- wartość początkową
- w przypadku środków trwałych również stawkę amortyzacji oraz sumę dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych
4
Od 1 stycznia 2011 remanent likwidacyjny nie podlega już opodatkowaniu podatkiem dochodowym o zryczałtowanej stawce 10%, jednak jeśli któryś ze składników majątku zostanie sprzedany w ramach działalności gospodarczej przed upływem 6 lat od daty sporządzenia remanentu, transakcja ta podlegać będzie dodatkowemu opodatkowaniu.
5
Podczas sporządzaniu remanentu na potrzeby podatku VAT należy mieć na uwadze, że powinny być w nim zawarte jedynie te składniki majątku, które opodatkowane są podatkiem od towarów i usług - czyli po prostu wymienione w katalogu PKWiU.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz