Jak amortyzować samochód osobowy używany?

Wykorzystywanie w działalności gospodarczej używanego samochodu osobowego jest obwarowane kilkoma przepisami, których poprawne zastosowanie w praktyce często powoduje wiele problemów. W tym poradniku znajdziesz więc garść informacji pomocnych w rozwiązaniu tego problemu.
1
Pierwszym krokiem jest określenie podstawowych założeń. Przede wszystkim zakup samochodu używanego za kwotę nieprzekraczającą 3500 złotych może zostać w całości zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, bez konieczności amortyzowania go. Podobnie ma się sprawa w przypadku samochodu, którego nie będziesz wykorzystywał dłużej, niż rok.
2
Drugim istotnym elementem jest definicja samochodu używanego - za taki może być uznany samochód, który był wcześniej używany przez minimum 6 miesięcy.
Reklama
3
Trzecia zasadnicza kwestia dotyczy limitu 20 tysięcy euro. Do amortyzacji samochodu zakupionego za cenę przekraczającą podaną kwotę należy przyjąć właśnie podaną wartość.
4
Samochód osobowy może być amortyzowany według metody liniowej lub indywidualnej. Metoda liniowa jest rozwiązaniem najprostszym - przyjmując bazową stawkę amortyzacji 20% w skali rocznej, przez pięć lat, co miesiąc uwzględniasz w kosztach uzyskania przychodu stawkę amortyzacji o wartości 1/60 wartości początkowej samochodu.
5
Indywidualną metodę amortyzacji możesz wybrać w sytuacji, w której przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych, poniosłeś na jego ulepszenie wydatki przekraczające 20% ceny zakupu. Za ulepszenie można np. uznać założenie instalacji gazowej, przebudowę nadwozia itp. Należy przy tym pamiętać, że wydatków tego typu nie można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, zalicza się je do wydatków zwiększających wartość środka trwałego.
Jeśli wybierzesz indywidualną metodę amortyzacji, możesz przyjąć własną stawkę amortyzacyjną, jednak nieprzekraczającą 40% (czyli okres amortyzacji to 30 miesięcy - 2,5 roku).

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz