Pędzle kosmetyczne są bardzo ważnym akcesorium do makijażu. Powinny być utrzymywane w czystości, gdyż za każdym razem, gdy aplikujemy nimi kosmetyk, na pędzlach pozostają bakterie, resztki naskórka oraz naszego sebum, co może spowodować problemy z cerą. Pędzle powinny być czyszczone po każdym użyciu. Jeżeli mamy ich więcej, można używać codziennie innego zestawu i prać potem wszystkie raz w tygodniu.
1
Na dno szklanki nalewamy trochę produktu, w którym będziemy myli nasze pędzle. Najlepiej wybrać jeden z wymienionych wyżej kosmetyków, gdyż są one łagodne i zyskujemy pewność, że pędzle nimi wymyte nie podrażnią potem naszej skóry na twarzy.
2
Moczymy włosie pędzla w letniej wodzie. Należy uważać, aby podczas tej czynności nie zamoczyć skuwki, gdyż może to spowodować odklejenie się włosia i odpadnięcie trzonka.
3
Zanurzamy pędzel w szklance i nabieramy na jego czubek trochę kosmetyku. Następnie pienimy go na otwartej dłoni, wykonując okrężne ruchy i dość mocno dociskając włosie, tak aby resztki kosmetyku i wszystkie zabrudzenia dokładnie się umyły. Szczególnie uważnie trzeba wymyć w ten sposób pędzle do podkładu. Mają one gęste, bardzo zbite włosie i niekiedy czynność mycia trzeba powtórzyć, żeby pozbyć się plam z podkładu. W taki sam sposób myjemy wszystkie rodzaje pędzli po kolei.
4
Po wypraniu danego pędzla, płuczemy go w letniej wodzie. Może być ona nalana do jakiegoś naczynia i możemy zanurzyć włosie i poruszać nim albo zrobić to pod bieżącą wodą. Starajmy się przeczesywać włosie palcami, tak aby wszystko dokładnie się wypłukało. Pozostałości kosmetyku, mogą podrażnić skórę i oczy podczas malowania.
5
Ważnym elementem jest suszenie pędzli. Jeżeli robimy to w odpowiedni sposób, a pędzle są dobrej jakości, to wówczas będą nam służyły długi czas. Pierwszą czynnością jest odciśnięcie wody z włosia. Robimy to bardzo delikatnie, ściskając pędzel, ale nie ciągnąc włosia w dół, ponieważ możemy niechcący je powyrywać. Odciskamy włosie w rękach, bądź w czysty ręcznik, przeznaczony tylko do tego celu. Pędzle nie mogą być suszone suszarką czy też na grzejniku, ponieważ może to spowodować ich rozklejenie. Podczas całego procesu mycia i suszenia, musimy też uważać, aby nie odwracać ich włosiem do góry, aby jak najmniej wody dostało się do skuwki. Najlepiej, aby schły same, w swoim tempie, lekko nachylone w dół, pozostawione na krawędzi toaletki, aby włosie swobodnie wystawało i pędzel się nie odkształcał, przyciśnięty z jednej strony do blatu.
6
Uważajmy, jeśli pędzel podczas prania odbarwia się i traci włosie, oznacza to, że nie jest on dobrej jakości i może zaszkodzić naszej cerze. Nawet bardzo drogie pędzle mogą okazać się bublami, nie sugerujmy się więc ceną w ich wyborze, ale solidnością wykonania oraz opiniami użytkowniczek. Warto też zrobić mały test, gdyż dobry pędzel powinien mieć włosie, które po przeczesaniu palcami, samo wraca do właściwej pozycji.
Data ostatniej modyfikacji: 28.11.2012 23:53:29
Komentarze