Jak czyścić zamsz?

Przed podjęciem próby czyszczenia butów lub ubrań zamszonych należy zdawać sobie sprawę, że materiał ten jest niezwykle delikatny i wszelkie operacje na nim należy przeprowadzać bardzo ostrożnie – chwila nieuwagi zazwyczaj powoduje nieodwracalne zmiany na czyszczonej powierzchni.

Co będzie potrzebne?

• Szczotka z miękkim włosiem,
• Mleko,
• Soda oczyszczona,
• Skrobia ziemniaczana,
• Miękka, czysta szmatka bawełniana,
• Miękka, czystą szmatka irchowa lub z mikrofibry.
1
Najpierw bardzo dokładnie oczyść z kurzu i włosia dany przedmiot (niezależnie od tego, czy to będą buty, kurtka, torebka, rękawiczki, czy cokolwiek innego) szczotką, pamiętając o tym, by robić to jak najdelikatniej. Raczej strzepuj, niż szczotkuj.
2
Jeśli czyścisz rzecz w bardzo jasnych barwach, oprósz ją skrobią ziemniaczaną i zostaw na kilka godzin. Jeśli nie, przejdź do kolejnego punktu. Po upływie tego czasu dokładnie strzep skrobię, możesz również użyć szczotki.
Reklama
3
Rozpuść dwie łyżeczki sody w połowie szklanki mleka, zamocz szmatkę bawełnianą i dobrze wykręć. Szmatka musi być wilgotna, nie mokra.
4
Dokładnie przetrzyj czyszczony przedmiot, uważając, by nie używać przy tym zbyt dużo siły i nie trzeć zbyt długo w jednym miejscu.
5
Natychmiast przetrzyj ponownie suchą szmatką, pilnując, by nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.
6
Na koniec wyszczotkuj dokładnie cały przedmiot, kolistymi ruchami.
7
Jeśli wykonałeś powyższe kroki dokładnie, Twoja zamszowa rzecz powinna wyglądać prawie jak nowa. „Prawie”, ponieważ niestety zamsz jest materiałem bardzo trudnym do wyczyszczenia w warunkach domowych i stanu fabrycznego przywrócić się nie da.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz