Jak dbać o bluszcze?

Bluszcze są ciekawymi roślinami, które mogą ozdabiać nie tylko ściany zewnętrzne naszych domów, ale i ich wnętrza. Są to rośliny zimozielone, które wytrzymują mrozy, co jest ich dużym plusem, gdyż cieszą oko cały rok. Ich największym atutem jest to, że dzięki korzeniom przybyszowym są w stanie wspiąć się na każdą niemalże powierzchnię.
1
Jeżeli chcemy wyhodować piękny bluszcz na zewnątrz naszej posesji, musimy liczyć się z jego upodobaniami. Oznacza to, że sadzonkę musimy umieścić ze strony północnej, gdyż bluszcz najpiękniej rośnie w miejscach zacienionych i tam też najlepiej zimuje. Od strony południowej nie będzie rósł wolniej, a zimą może przymarzać.
2
Na początek można wspomóc sadzonkę jakimś wspornikiem, na który będzie mogła się piąć. Najpiękniej wyglądają bluszcze, które pną się po ścianach, ale wtedy trzeba przygotować im konstrukcję drewnianą lub metalową albo po prostu zamocować na ścianie siatkę.
Reklama
3
Bluszcz może posłużyć zamiast żywopłotu, jeżeli całkowicie zarośnie ogrodzenie.
4
Bluszcze domowe, hodowane w doniczkach, mogą być uprawiane w każdych warunkach, ale sekretem ich bujnego wzrostu jest lekkie przesuszanie ziemi. Bluszcze nie mogą być przelewane, ponieważ bardzo łatwo przestają przyrastać, zaczynają schnąć im liście, a korzenie gnić.
5
Aby bluszcz domowy efektownie się prezentował możemy zasadzić go w dużej doniczce i wbić w nią drabinkę, na której będzie można splatać jego pędy.

Komentarze

ktoś
19:20 10.10.2012
Dobry komentarz! 10234
dzięki za opis

Twój komentarz