Jak dbać o kwiaty cebulowe?

Chociaż kwiaty cebulowe cieszą nasze oko przez cały rok, to są przede wszystkim zwiastunami wiosny. Krokusy, żonkile, tulipany, narcyzy, szafirki, czosnek ozdobny oraz hiacynty, wszystkie one wyrastają z cebulek. Do kwiatów tego typu należą również późniejsze lilie, mieczyki, irysy, frezje, dalie, begonie czy amarylisy. Są łatwe w uprawie i nawet ogrodnik amator łatwo sobie z nimi poradzi. Aby jednak były piękne i cieszyły oko długie lata, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami na temat tego, jak o nie dbać.

Co będzie potrzebne?

cebulki ulubionych kwiatów
1
Kwiaty cebulowe często są niszczone przez szkodniki, na przykład nornice, które bardzo lubią zjadać ich korzonki i cebule, dlatego zanim zaczniemy je sadzić, warto odpowiednio przygotować teren na nie przeznaczony. Trzeba zebrać kilkadziesiąt centymetrów ziemi z powierzchni i położyć specjalną siatkę, która będzie blokowała zwierzątka i zapobiegnie ich zbliżaniu się do roślin na danym obszarze. Można także zastosować różnego rodzaju urządzenia odstraszające tego typu szkodniki.
2
Niektóre gatunki roślin cebulowych, jak na przykład mieczyki, frezje, amarylisy czy dalie, trzeba wykopać na zimę. Należy to robić zaraz, jak zaczną im żółknąć liście, aby mróz nie uszkodził cebulek. Muszą one "odpocząć" w ciemnym, chłodnym miejscu, zasypane piaskiem lub lekką glebą z domieszką piasku.
Reklama
3
Jeżeli należymy do tego rodzaju ogrodników, którzy oczekują, że raz posadzona roślina będzie ich cieszyć przez wiele lat swoim pięknem, nie wymagając zbyt intensywnej opieki, najlepiej zdecydować się na lilie oraz różne odmiany liliowców, które mogą rosnąć na jednym miejscu nawet kilkadziesiąt lat bez zbytniej ingerencji.
4
Nie wykopuje się na zimę cebulek tulipanów, ale powinno się je co roku nasadzać na nowo, ponieważ te, które pozostawiamy w ziemi kilka lat, z czasem wydają coraz marniejsze plony. Kwiaty karłowacieją lub wcale ich nie ma, a pozostają tylko liście. Cebulki wyradzają się. Dbajmy więc o ich nasadzanie w okresie od września do października.
5
Kiedy zakupimy cebulki, szczególnie z nieznanego źródła, należy je wymoczyć w środku grzybobójczym, gdyż nawet jedna zarażona cebulka, zagraża całej uprawie.
6
W przypadku frezji i amarylisów, możemy podpędzić nieco kwiaty w domu i dopiero po ich wykiełkowaniu wysadzić na stałe miejsce, gdyż są one wymagające w uprawie i podatne na złe warunki klimatyczne, a więc lepiej mieć pewność, że zła pogoda im nie zaszkodzi.

Komentarze

kasia
17:04 19.02.2015
Dobry komentarz! 5574
Do Marysi ogrodniczki. Tulipany sadzi się raczej jesienią tak aby wiosna kwitly. Jak zgnily to, albo były chore albo za mokro albo niewlaciwie posadzone...
marysia ogrodniczka
16:18 22.08.2012
Dobry komentarz! 7874
nie wykopalam cebulek na zime i wiosna byly zgnile

Twój komentarz