Jak kopać Bitcoiny?

Bitcoin to cyfrowa waluta, której popularność w ostatnich latach jest coraz bardziej widoczna. Pojawiające się okresowo w mediach doniesienia o astronomicznych zyskach, które można było uzyskać inwestując w Bitcoiny, mocno działają na wyobraźnię. Mimo, że dotychczasowy wzrost wartości tej kryptowaluty jest imponujący to, jeśli wierzyć jej zwolennikom, jest to dopiero czubek góry lodowej. Nie dziwne, że coraz więcej osób interesuje się generowaniem Bitcoinów i chce zdobyć chociaż kilka dla siebie. Poprzez analogię do złota generowanie Bitcoinów jest określane jako "kopanie", w tym poradniku wyjaśnimy zatem jak można zostać "górnikiem" i kopać Bitcoiny.
1
UWAGA: Aktualizacja 2017

Ten poradnik był pisany w 2015 roku, od tamtego czasu wiele się zmieniło. Czas na kopanie Bitcoinów już dawno minął, teraz zajmują się tym głównie wielkie farmy wyspecjalizowanych komputerów, zlokalizowane w miejscach gdzie prąd jest bardzo tani (czyli nie w Polsce). Generując Bitcoiny w domu niestety nawet nie zwróciłby nam się koszt znacznie zwiększonego rachunku za prąd. Na ten moment (marzec 2017) aby zarobić na Bitcoinach najlepiej po prostu je kupić, co można łatwo zrobić za pomocą dowolnej karty płatniczej Visa lub MasterCard na sprawdzonej giełdzie cex.io. Jeżeli jednak chcesz się dowiedzieć, jak funkcjonowało kopanie bitcoinów, to czytaj dalej.
2
Sprzęt do kopania

Kopanie Bitcoinów polega na udostępnieniu komputerowej mocy obliczeniowej w celu rozwiązywania problemów kryptograficznych. Parę lat temu odbywało się to na zwykłych komputerach i każdy mógł szybko i samodzielnie wykopywać (generować) Bitcoiny nie posiadając żadnego szczególnego sprzętu. W miarę popularyzacji waluty rośnie jednak trudność i łączna moc obliczeniowa całej sieci. Szybko opracowane zostały aplikacje wykorzystujące do kopania potężne karty graficzne, ze względu na ich lepsze dopasowanie do potrzebnego rodzaju obliczeń. Wiązało się to ze zużyciem dużej ilości prądu.

Sami kopacze zaczęli grupować się w tzw. kopalniach Bitcoin, czyli rodzaju spółdzielni, które jednoczą wysiłek swoich członków, a wydobyte Bitcoiny dzielą proporcjonalnie do ich wkładu w moc obliczeniową całości. Kilka miesięcy temu do użycia weszły dedykowane układy ASIC, specjalnie zaprojektowanie do wykorzystania przy kopaniu. Ich efektywność jest wielokrotnie większa niż najlepszych kart graficznych. Na ten moment kopanie przy użyciu zwykłych komputerów i kart graficznych, biorąc pod uwagę ich zużycie prądu, stało się zupełnie nieopłacalne, dlatego nawet nie opisujemy szczegółów.

Natomiast sprzęt oparty na układach ASIC, zwany potocznie koparką Bitcoin, można kupić np na Allegro, w cenie od 300 zł do 32 tysięcy zł, zależnie od wydajności.
Reklama
3
Wydajność, zarobki i koszty kopania

Wydajność kopania Bitcoin jest liczona w tzw hashach, jednostką jest Mhash/s czyli milion hashy na sekundę, a 1000 Mhash/s to inaczej 1 Ghash/s. Na moment pisania tego poradnika koparkę o mocy 10 Ghash/s można kupić na Allegro za ok. 1200 zł. Przy aktualnej trudności kopania każdy 1 Ghash/s przez cały miesiąc ciągłej pracy uzyska ok. 0.03 BTC (BTC to symbol Bitcoina), co wg aktualnych cen jest warte 30 zł. Zużycie prądu przez urządzenie (80W) przez ten czas wyniesie ok 60 zł.

Im droższa koparka tym jej efektywność jest większa. Przykładowo koparka ASIC Bitfury 400 pobierając 400W posiada moc obliczeniową ok. 350 Ghash/s. Miesięcznie wygeneruje ok. 10 BTC, co daje 12 tysięcy zł, przy koszcie prądu ok 300 zł. Koszt takiej koparki na Allegro to ok. 35-40 tys. zł.
4
Wygodna alternatywa - wynajęcie mocy obliczeniowej

Inwestycja w opisaną wyżej koparkę to spory wydatek, a jeżeli po kilku tygodniach zmienisz zdanie sprzedaż może być kłopotliwa. W ostatnich miesiącach pojawiła się jeszcze jedna możliwość na wydobywanie Bitcoinów, a mianowicie wynajęcie mocy obliczeniowej, oczywiście płacąc Bitcoinami (przeczytaj jak kupić Bitcoiny). Powstały specjalne centra obliczeniowe, działające w podobny sposób jak serwerownie, wyposażone w najbardziej wydajny sprzęt oparty na układach ASIC. Można tam wykupić potrzebną moc obliczeniową i wykorzystywać ją do generowania.

Najpopularniejsza i najbardziej renomowana usługa tego typu to cex.io, działa ona na zasadzie giełdy, gdzie w każdej chwili można kupić i sprzedać moc obliczeniową. Zakupiona moc obliczeniowa jest automatycznie wykorzystywana do kopania Bitcoinów, zatem w kilka minut po kupnie dowolnie wybranej ilości Ghash/s generują one BTC, które trafiają bezpośrednio na Twoje konto.

W chwili pisania tego artykułu koszt 1 Ghash/s w serwisie cex.io wynosi tylko 0.08 BTC, czyli ok 100 zł. W cenę wliczona jest pełna obsługa, w tym zużycie prądu, zatem efektywność jest większa niż przy zakupie własnej koparki ASIC za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w każdej chwili możesz zrezygnować i sprzedać swoje udziały. Tutaj kupując np. 10 Ghash/s za 1000 zł możesz kopać Bitcoiny np przez miesiąc, zarobić ok. 0.3 BTC (czyli ok 330 zł) nie ponosząc kosztu prądu, a następnie odsprzedać moc obliczeniową. Jest to rozwiązanie bezobsługowe, wszystkie aspekty techniczne bierze na siebie operator, a zakupiona moc obliczeniowa automatycznie generuje Bitcoiny 24 godziny na dobę.

Komentarze

A.R.
08:47 02.03.2017
Dobry komentarz! 2692
chciałem wam podziękować bo miesiąc temu szukałem informacji jak kopać bitcoiny znalazłem ten poradnik i po na myśle kupiłem 4 bitcoiny i jestem już prawie 25% na plusie :D
Niemiec
12:43 25.02.2015
Dobry komentarz! 5302
Dziendobry mam systemy w szkole i wymagają odemnie wiedzy o bitcoinach. Ja się pytam co to jest !? O co chodzi z hashami? Czy to coś z hashtagami ? Jak np. na instagrama? Czyli jak zrobie sobie zdjęcie to dostanę pieniądze ??
rybak
Dobry komentarz! 3849
skończ gimnazjum i bendziesz wiedzioł co to jes
laik
14:52 15.02.2015
Dobry komentarz! 5309
"Tutaj kupując np. 10 Ghash/s za 1000 zł możesz kopać Bitcoiny np przez miesiąc, zarobić ok. 0.3 BTC (czyli ok 330 zł)"

A gdzie tu zysk ?
Myślący
02:12 03.12.2014
Dobry komentarz! 5456
Piramida
tazuj
14:45 27.11.2014
Dobry komentarz! 5367
kopcie kopcie i co z tego macie? skoro kopraka potrafi wydobyc 15tyzł miesięcznie to po co producent ja sprzedaje? :)Niech produkuje koparki i sam kopie. Przecież bedzie mial wiekszy zysk z tego!!! A wlasnie nie bo to waluta jest G warta poza tym niema jej odpowiednika w świecie materialnym. Wystarczy mała awaria i waluta znika :) a ci co zarobili w $ to je juz mają
sitek
Dobry komentarz! 3148
Bo łatwiej jest zrobić koparkę (czyli w zasadzie komputer) i sprzedać go niż kopać nim bitcoiny. Bo podczas kopania musi być cały czas włączony
RedHound
18:56 03.03.2014
Dobry komentarz! 6245
Kopanie kopaniem, można zarobić, ale najwięcej zarobiłem na handelku na tym cexie. Ceny mocy się sporo wahają, a na tej giełdzie nie ma żadnej prowizji, raj dla spryciarzy :)
qwerty
17:03 28.01.2014
Dobry komentarz! 6217
wyszedles na tym kopaniu?
bpb
17:52 28.11.2013
Dobry komentarz! 6372
panowie, opłaca to to się?
RICE
Dobry komentarz! 6517
oszczędności życia lepiej w to nie inwestować, ale ja jakąś drobną kwotę zainwestowałem, jak optymistyczna wersja się spełni to za rok tu się będziemy zastanawiać czy to się opłaca przy kursie 10 tys za bitcoina :)
louie
14:37 21.11.2013
Dobry komentarz! 6312
Kupiłem 20 ghs po te 0.08, teraz są po 0.88 nie wspominając o tym, że cena bitcoina też wzrosła, mimo całego zamieszania. Ale trochę się boję dalszych zmian cen.
louie
Dobry komentarz! 6477
tzn są po 0.088
Xerxes
20:48 16.11.2013
Dobry komentarz! 6608
Dobrze wyjaśnione. Jak w zeszlym roku kopałem trochę kartą graficzną, ale teraz spróbuję tego wynajmowania, trudność już chyba nie powinna tak szybko rosnąć.

Twój komentarz