Jak kupić Bitcoiny?

Bitcoin, potocznie określany jako waluta internetu, jest cyfrową walutą kryptograficzną. Wśród jego głównych zalet wymieniana jest niezależność od jakichkolwiek rządów, anonimowość oraz możliwość łatwego przesłania środków w dowolne miejsce świata przez internet. W mediach o Bitcoinie jest głośno najczęściej w kontekście jego imponujących wzrostów ceny. Choć początkowo był traktowany tylko jako ciekawostka, w ostatnich latach Bitcoin niezwykle się rozwinął, zyskując zainteresowanie największych firm finansowych świata. Międzynarodowe fundusze inwestują setki milionów dolarów w firmy opierające się na technologii Bitcoina, a w styczniu 2017 rząd Japonii oficjalnie uznał Bitcoin za środek płatniczy. W tym poradniku odpowiemy na pytanie jak łatwo i bezpiecznie kupić Bitcoiny.
1
Gdzie kupić Bitcoin?

Do wymiany pieniędzy na Bitcoiny służą specjalne internetowe giełdy. Prowadzenie giełdy Bitcoin w sposób legalny to działalność skomplikowana prawnie oraz technologicznie, wymagająca dostępu do dużego kapitału. Brak takich zasobów po stronie operatora giełdy oznacza duże ryzyko, o czym przekonać się mogli klienci już dwóch polskich giełd (Bitomat i Bitcurex), które padły ofiarą włamań, a środki klientów przepadły.

Dla Polaków (i ogólnie mieszkańców UE) najbardziej godne polecenia są poniższe legalnie działające, renomowane giełdy:

Cex.io - angielska firma, działa od 2013 roku, standardowa prowizja od transakcji 0.2%, obsługa kart płatniczych (Visa i MasterCard)
Bitstamp - wywodzi się ze Słowenii, działa od 2011 roku, zarejestrowana w Luksemburgu, standardowa prowizja od transakcji wynosi 0.25%
BTC-e - wywodzi się z Rosji, działa od 2011 roku, zarejestrowana w Anglii, standardowa prowizja od transakcji to 0.5%
Kraken - amerykańska firma, działa od 2011 roku, standardowa prowizja od transakcji to 0.26%
BitBay - polska firma z Katowic, działa od 2014 roku, standardowa prowizja od transakcji wynosi 0.43%
2
Jak kupić Bitcoin?

Łatwą i bezpieczną metodą nabycia Bitcoinów jest skorzystanie z oferty giełdy Cex.io - wyróżnia się ona nie tylko bardzo niską prowizją od transakcji, ale również, dzięki umowom z instytucjami finansowymi, możliwością szybkiego zakupu Bitcoinów za pomocą karty płatniczej Visa lub Mastercard. Co więcej w przypadku sprzedaży Bitcoinów można wycofać środki również na kartę płatniczą - czyli możemy operacje wykonywać bez pomocy przelewów bankowych. Dzięki tak dobrej obsłudze kart płatniczych giełda Cex.io jest szczególnie polecana osobm chcącym szybko dokonać zakupu Bitcoinów. Kontakt z obsługą klienta jest bardzo dobry, odpowiedzi na pytania otrzymywaliśmy w kilkanaście minut.

Dodatkową zaletą Cex.io jest wygodny i sprawnie działający interfejs użytkownika. Minusem natomiast jest brak polskiej wersji językowej serwisu.

Giełda Cex.io działa zgodnie z brytyjskimi regulacjami finansowymi i jest zarejestrowana w amerykańskim urzędzie FinCen.
Reklama
3
Jak kupić Bitcoin w Polsce?

Osobom nie znającym języka angielskiego polecamy polską giełdę BitBay. Standardowa prowizja wynosi aż 0.43%, ale maleje wraz z obrotami na koncie. Przy obrotach rzędu 100 tysięcy złotych spada do 0.37%. Giełda jest dostępna całkowicie po polsku, a pieniądze można wpłacić zwykłym przelewem z banku.
4
Początkującym w świecie Bitcoinów odradzamy korzystanie z małych, niesprawdzonych giełd. Wyżej opisane giełdy to serwisy działające długo i sprawdzone przez wiele osób.

Komentarze

DDD
17:50 05.02.2014
Dobry komentarz! 6327
Nie polecam Mtgox. Czekam na pieniądze od 05-11-2013.
To jakaś kpina jest. Omijać z daleka
Krzysiek
22:49 18.12.2013
Dobry komentarz! 6241
Przelew z PLN na BTC trwał 2godziny, ale z BTC na moje konto czekam juz 12 tygodni i nic. Gzie są moje pieniądze? w próżni? Mają gdzieś Polaków. Nie inwestujcie na Mtgox!!!!
redbit
Dobry komentarz! 6473
Współczuję :( Większość ludzi dlatego woli BTC z goxa przesłać na polski bitcurex i stad dopiero wypłacać złotówki na konto w banku. Cała operacja zajmuje max 2 dni.
Nick
20:23 25.11.2013
Dobry komentarz! 6199
Bitcurex zatrzymał czasowo rejestracje bo taki najazd nowych użytkowników jest...
satoshi
Dobry komentarz! 6298
bitcurex już pozwala na nowe rejestracje, przed chwilą założyłam konto

Twój komentarz