Jak napisać dobrą prezentację maturalną?

Prezentacja maturalna z języka polskiego to dla wielu maturzystów prawdziwy koszmar. Warto jednak poświęcić kilka chwil na przygotowanie się do jej pisania. Wówczas może okazać się, że jej przygotowanie wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się to wydawać, a wręcz przeciwnie - może przynieść wiele frajdy i satysfakcji. Wystarczy trzymać się kilku prostych wskazówek.
1
Przede wszystkim warto z głową wybrać temat prezentacji maturalnej. Te najbardziej popularne - motyw matki, motyw śmierci czy motyw miłości - oczywiście gwarantują ogromną ilość literatury i wszelkiego rodzaju opracowań, jednakże z drugiej strony komisja oceniająca takie prezentacje nie spogląda na nie zbyt przychylnym wzrokiem. Warto wybrać bardziej ambitny temat, na przykład związany z własnymi zainteresowaniami. Kreatywność zawsze jest w cenie i na pewno zostanie doceniona.
2
Kolejnym etapem jest dobór lektur, które będą prezentowane w trakcie Twojego wystąpienia. Na samym początku warto zastanowić się, jakie pozycje z kanonu lektur szkolnych będą najbardziej odpowiednie, a następnie szukać powiązanych z nimi innych książek. Bazy wielu bibliotek pozwalają na przeszukiwanie bibliotecznych katalogów pod kątem określonego hasła. Dzięki nim jeszcze łatwiej będzie znaleźć książki traktujące o podobnej tematyce.
Jakkolwiek na liście wykorzystanych książek powinna się znaleźć przynajmniej jedna lektura, warto także sięgnąć po inne pozycje. Jeżeli tylko książka jest wartościowa i nawiązuje do głównego tematu prezentacji - wspomnienie o niej nie będzie żadnym grzechem. Wielu egzaminatorów bardzo przychylnie patrzy na wychodzenie przez maturzystów poza kanon lektur szkolnych.
Reklama
3
Kolejnym etapem jest zgromadzenie literatury przedmiotu, czyli książek będących opracowaniami wybranych lektur. Aby je wybrać, najlepiej udać się do biblioteki. Pamiętaj, aby nigdy nie korzystać z internetowych opracowań zamieszczanych na stronach ze ściągami i brykami. Możesz korzystać ze źródeł internetowych, jednakże muszą być to poważne strony www.
4
Gdy już zgromadzisz wszystkie niezbędne książki, konieczne jest sporządzenie bibliografii. Pamiętaj o podziale na literaturę podmiotu i przedmiotu oraz o tym, żeby podać dokładne informacje na temat każdej książki. Wymagane są: pełne nazwisko i imię autora, tytuł książki, wydawnictwo oraz miejsce i rok wydania danej pozycji.
5
Kolejnym etapem pracy nad prezentacją maturalną jest stworzenie konspektu. Warto poświęcić temu nieco więcej uwagi - konspekt możesz bowiem zabrać ze sobą na egzamin, więc będzie swoistą ściągą w sytuacji, kiedy o czymś zapomnisz. Powinny znaleźć się w nim wszystkie nazwy własne czy imiona i nazwiska bohaterów, które mogą umknąć Ci z pamięci w zdenerwowaniu.
6
Pisząc prezentację maturalną, zawsze trzymaj się kolejności, jaką ustaliłeś podczas pisania planu ramowego. We wstępie zawsze należy postawić jakąś tezę - na przykład stwierdzenie, iż w epoce romantyzmu właściwie każda miłość znajdowała swój tragiczny koniec.
W rozwinięciu omawia się wybrane lektury, zwracając szczególną uwagę na prezentowany w nich wątek będący głównym tematem prezentacji.
Zakończenie powinno być natomiast swego rodzaju podsumowaniem wszystkich wniosków. Pamiętaj, że nie zawsze podsumowanie musi być takie samo, jak wstęp. Możesz na przykład postawić w tezie jakieś obiegowe i stereotypowe stwierdzenie tylko po to, by w rozwinięciu mu zaprzeczyć oraz na koniec stwierdzić, że jednak nie jest prawdziwe. Ogranicza Cię wyłącznie Twoja kreatywność.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz