Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach?

Nauczenie dziecka jazdy na rolkach może być zadaniem dość trudnym, bowiem z pewnością nasza pociecha po pierwszym upadku straci cały swój zapał do nauki. Można jednak w łatwy sposób uniknąć tego typu problemów postępując według poniższych zaleceń:

Co będzie potrzebne?

- kij o długości około metra
- komplet ochraniaczy na ciało dziecka
1
Znajdź odpowiednią lokalizację do nauczenia dziecka pierwszych kroków na rolkach. Beton lub asfalt jest twardy i każdy upadek będzie z pewnością bolesny. Optymalnym miejscem do nauki jazdy jest np. stara, tartanowa bieżnia lekkoatletyczna, hala sportowa ze sztuczną nawierzchnią lub korytarz wyłożony wykładziną dywanową, może to być również twardy i równy trawnik.
2
Poświęć dłuższą chwilę na założenie dziecku ochraniaczy na kolana, łokcie oraz pośladki, dobrze zapnij hełm. Godne polecenia są również rękawiczki zabezpieczające dłonie przed urazami. Wytłumacz dziecku, że z pewnością raz lub drugi upadnie, ale że jest chronione przed ranami i sińcami.
Reklama
3
Pokaż dziecku jak stać na rolkach układając stopy w kształt litery V - w ten sposób nogi nie będą się rozjeżdżać. Wytłumacz podstawy jazdy (odpychanie się na przemian lewą i prawą nogą) i hamowania. Następnie przećwicz z dzieckiem podstawy wstawania na nogi z pozycji siedzącej i leżącej. Przećwicz również kontrolowane upadki, najpierw na kolana, a następnie na łokcie.
4
Teraz możesz przejść do pierwszych jazd. Stań za dzieckiem i trzymaj kij na wprost w taki sposób, by w razie utraty równowagi Twoja pociecha była w stanie się za niego złapać. Jeśli dziecko boi się jeszcze rozpocząć samodzielną jazdę, możesz podtrzymywać je za ramiona.
5
W miarę nabierania pewności zwiększaj dystans dzielący Cię od dziecka, tak, by poczuło niezależność i nieskrępowane ruchy. Bądź jednak gotów do szybkiego udzielenia wsparcia w razie potrzeby.
6
Gdy dziecko już potrafi samodzielnie i stabilnie się przemieszczać na rolkach, możesz zabrać je na betonowy plac i przekazać instrukcje dotyczące podstawowych manewrów - czyli hamowania, skręcania oraz zatrzymywania się. Dalej pójdzie już z górki, Twoje zadanie zakończyło się powodzeniem.

Komentarze

Maciejowska
17:21 23.04.2013
Dobry komentarz! 10986
Super
Chmielewska
15:56 08.03.2013
Dobry komentarz! 11166
Myślę że to dobry plan

Twój komentarz