Jak obcinać kotu pazury?

Koty żyjące dziko nie mają problemu z pazurami, gdyż tępią się im one same, np przy wchodzeniu na drzewa. Natomiast domowy mruczek, nawet gdy został wyposażony w drapak, nie zawsze potrafi odpowiednio zadbać o swoje pazury. Za długie pazury skutkują nie tylko podrapanymi nogami i rękami domowników, oraz dziurkami na meblach. Mogą również utrudniać kotu chodzenie, w następstwie czego powstają niekorzystne zmiany na jego łapach. Zatem obcinajmy domowym kotom pazury, warto.

Co będzie potrzebne?

- specjalne cążki lub nożyczki
1
Kup specjalne cążki lub nożyczki do kocich pazurów. Budowa kociego pazura znacznie różni się od ludzkiego paznokcia, dlatego sprzęt dla ludzi się nie nadaje. Pazury obcinane niewłaściwym narzędziem mogą się rozdwajać i pękać.
2
Weź kota na kolana i uspokój głaskaniem. Jeżeli kot będzie się wyrywał możesz niechcący źle uciąć pazur.
Reklama
3
Weź w rękę łapę i popatrz uważnie na pazur. Do obcięcia nadaje się tylko przezroczysta jego część. W części nieprzezroczystej znajduje się żywa tkanka, której uszkodzenie powoduje krwawienie i silny ból dla kota.
4
Ostrożnie obcinaj pazury, międzyczasie uspokajając kota. Jeżeli po obcięciu kilku pazurów kot staje się zbyt niespokojny by go stabilnie utrzymać to przerwij obcinanie i kontynuuj później.
5
Pazury najlepiej obcinać raz na dwa tygodnie, a nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Komentarze

Sylwia
11:23 06.01.2014
Dobry komentarz! 7635
Moja mama obcina kotu pazury zwykłymi cążkami (dla ludzi) od lat i nigdy NIC się kotu nie stało ! Ma wprawę :D
Antiss
Dobry komentarz! 7633
Moja mama też tak zawsze robiła, ale parę dni temu jej pokazałem moje specjalne nożyczki (kupione w sklepie zoologicznym) i stwierdziła, że jednak są wygodniejsze.
GABI
19:50 18.02.2013
Dobry komentarz! 8591
Ja nie będę kotu obcinać pazurów to nienormalne
wera
16:51 22.12.2012
Dobry komentarz! 8582
No sprubuję

Twój komentarz