Jak odzyskać dane z dysku twardego?

Jeśli dysk jest uszkodzony mechanicznie, czyli np. nie reaguje na podłączenie zasilania, nie słychać odgłosów jego pracy, nie jest wykrywany przez BIOS komputera mimo poprawnej konfiguracji i BIOSu i dysku (zworki), to metodami domowymi danych z niego nie da się odratować i trzeba skorzystać z usług profesjonalnych firm odzyskujących dane. Jeśli natomiast dysk jest przez BIOS widoczny, to spróbuj podjąć następujące kroki:
1
Ściągnij z internetu darmowe narzędzia do odzyskiwania danych, np. DataRescue DD lub DiskDigger. Możesz również wyszukać pakiet oprogramowania narzędziowego dostępny jako obraz płyty CD – np. Hiren’s Boot CD.
2
Przygotuj dyskietkę startową i umieść na niej powyższe programy lub po prostu nagraj ściągnięty plik obrazu na płytę CD.
Reklama
3
Podłącz do komputera dysk, z którego chcesz odzyskać dane i drugi, sprawny dysk lub np. pendrive, na który przeniesiesz odratowane pliki. Próby kopiowania danych na uszkodzony dysk są zupełnie bezcelowe.
4
Uruchom jeden z w/w programów, wskaż napęd, z którego chcesz odzyskać dane, wskaż miejsce składowania odratowanych plików i uruchom procedurę ratunkową.
5
Uzbrój się w cierpliwość, taka operacja zajmuje z reguły od kilku do kilkunastu godzin.
6
Po zakończeniu operacji spróbuj powtórzyć punkty 4 oraz 5, ale przy użyciu drugiego z wymienionych programów. Takie posunięcie zwiększa szansę na odzyskanie większej ilości danych, niż przy korzystaniu z jednego tylko narzędzia.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz