Jak płacić kartą w sklepie?

Płacenie kartą za zakupy jest nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Mając kartę nie potrzebujesz nosić przy sobie większych kwot gotówki, zatem gdy zgubisz portfel, bądź zostanie Ci on ukradziony, to konsekwencje będą mniej przykre. Jeżeli tylko przy wejściu do sklepu widzisz charakterystyczne znaczki operatorów kart płatniczych to znaczy, że możesz skorzystać ze swojej karty.
1
Pamiętaj, że karta płatnicza musi być podpisana. Sprzedawca powinien odmówić realizacji zapłaty kartą bez podpisu. Z karty może korzystać wyłącznie jej właściciel, nie można płacić pożyczoną kartą.
2
Jeżeli używasz karty Visa PayWave lub Maestro PayPass to za drobne sprawunki (do 50 zł) możesz zapłacić jedynie zbliżając kartę do odpowiednio przystosowanego czytnika. Nie trzeba wpisywać PINu, ani podpisywać rachunku.
Reklama
3
Aby zapłacić kartą metodą tradycyjną zwykle należy podać kartę sprzedawcy. Nie powinien on oddalać się z Twoją kartą, powinieneś mieć ją cały czas w zasięgu wzroku. W szczególności nie pozwalaj wychodzić z kartą do innego pomieszczenia, istnieje wówczas ryzyko iż Twoja karta zostanie skopiowana.
4
W wielu sklepach można zauważyć informacje, iż płatności poniżej określonej kwoty (zwykle 10 lub 20 zł) nie można realizować za pomocą karty płatniczej. Sklepy wprowadzają takie ograniczenia, gdyż w przypadku niskich kwot nie chcą płacić relatywnie wysokiej prowizji agentowi rozliczeniowemu, jednak najczęściej regulamin operatora płatności (np Polcard, eCard, eService) nie zezwala na takie praktyki. Zatem jeżeli bardzo Ci zależy na płatności kartą (bo nie masz przy sobie gotówki) to walcz o swoje i powołaj się na regulamin!
5
Terminal nawiąże połączenie z operatorem płatności, a Twoim zadaniem będzie wprowadzenie PINu lub ewentualnie podpisanie się na rachunku. Autoryzacja za pomocą PINu jest uznawana za bezpieczniejszą, jest też wygodniejsza, więc jeżeli masz wybór to korzystaj z PINu zamiast podpisu.
6
Na zakończenie otrzymujesz paragon i rachunek. Transakcja została zakończona. Pamiętaj, aby zabrać swoją kartę.
7
W razie utracenia karty należy niezwłocznie powiadomić bank i zastrzec kartę.

Komentarze

Faraon
17:13 11.10.2014
Dobry komentarz! 7909
Ciekawe na jaki przepis prawa się powołujecie twierdząc, że nie można pożyczyć karty wraz z pinem. To jest prawo posiadacza karty i nic do tego sklepowi i bankowi. Czy przy bankomatach stoją pracownicy bankomatu i legitymują?
Czy każdy klient płacący kartą jest legitymowany? Czy sklep ma prawo do legitymowania i co na to ustawa o ochronie danych osobowych?
bankowiec
Dobry komentarz! 7320
Sklep nie musi legitymować klienta ale może odmówić przyjęcia karty jeśli zajdzie podejrzenie iż klient nie jest właścicielem plastiku. Pożyczenie swojej karty i ewentualna jej utrata to wyłącznie twój problem...

Twój komentarz