Jak radzić sobie z upałami?

W okresie jesienno-zimowym każdy z nas z utęsknieniem oczekuje na ocieplenie klimatu panującego za oknem. Kiedy jednak przychodzi lato i prawdziwe upały, też nie jesteśmy zbyt zachwyceni. Czasami, co tu dużo ukrywać, jest po prostu zbyt gorąco jak na nasze polskie warunki. Z podobnymi problemami borykają się osoby, które za cel swoich wakacyjnych wojaży obierają egzotyczne i gorące kraje. Jak skutecznie radzić sobie z upałami i cieszyć się wakacjami?
1
Podstawową zasadą jest oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie daj jednak zwieść się kolorowym reklamom - zimne napoje gazowane wcale nie działają tak dobrze podczas upałów jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim dają one uczucie chłodu jedynie na chwilę, bo sztucznie zmniejszają temperaturę organizmu - w efekcie już po kilku czy kilkunastu minutach będzie Ci jeszcze bardziej gorąco. Starym sposobem wykorzystywanym między innymi przez żeglarzy jest picie herbaty lub wody z wolą. Być może nie jest to najprzyjemniejsze doznanie smakowe, ale naprawdę działa - warto zatem spróbować.
2
Jeżeli herbata lub woda z solą nie zaskarbiły sobie Twojej sympatii, warto spróbować innych sposobów. Lato to czas, kiedy mamy dostęp do świeżych sezonowych warzyw i owoców. Warto zatem w chwilach największych upałów spożywać sporo ogórków oraz arbuzów, które zawierają dużo wody i witamin.
Reklama
3
Dobrym sposobem na przynajmniej chwilowe ochłodzenie się, są kompresy z zimnej wody lub lodu. Zwykle wystarczy nawet spryskać nadgarstki chłodną wodą, a od razu poczujesz się lepiej. Możesz też zamoczyć ręcznik w zimnej wodzie albo zawinąć w niego kilka kostek lodu, a następnie przyłożyć taki kompres do karku.
4
Uniknąć nadmiernego rozgrzania rozgrzania organizmu pozwoli także odpowiednia dieta. Zwykle w lecie nie mamy ochoty na ciężkostrawne zupy czy gulasze, które towarzyszą nam zimą - nasze organizmy same podpowiadają nam, co jest dla nich najlepsze. Lato to czas, kiedy półki sklepowe aż uginają się od świeżych warzyw i owoców - warto przyrządzić z nich na przykład chłodnik czy sałatkę owocową, która z powodzeniem może zastąpić danie obiadowe. Co najważniejsze, taka dieta nie tylko doskonale wpłynie na Twoją figurę, ale także na zasobność portfela - sezonowe warzywa i owoce są zazwyczaj bardzo tanie.
5
Kiedy wychodzisz na dwór, pamiętaj o odpowiedniej ochronie swojej głowy. Warto zainwestować chociażby w słomkowy kapelusz lub kolorową chustkę. Zyskasz nie tylko wakacyjny look, ale także świetną ochronę przed słońcem. Dzięki temu Twój organizm nie będzie narażony na działanie wysokiej temperatury promieni słonecznych.
6
Zadbaj o to, by w Twoim mieszkaniu panowała odpowiednia temperatura. W lecie niekoniecznie warto otwierać okna - szczególnie wtedy, kiedy wysokiej temperaturze towarzyszy bezruch powietrza. Jeżeli na dworze nie ma przynajmniej lekkiego wiatru, lepiej pozamykaj okna. Możesz także zaciągnąć zasłony lub opuścić rolety czy żaluzje. Jeżeli upał jest bardzo dokuczliwy, warto także pomyśleć o zainstalowaniu w mieszkaniu klimatyzacji.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz