Jak się uchronić przed grypą żołądkową?

Grypą żołądkową potocznie nazywamy ostre zapalenie przewodu pokarmowego o podłożu wirusowym. Sama choroba nie ma zbyt wiele wspólnego z klasyczną grypą, ale mając świadomość rozpowszechniania się wirusów grypy żołądkowej drogą kropelkową możesz w łatwy sposób zminimalizować prawdopodobieństwo zarażenia przestrzegając następujących zasad:
1
Unikaj przebywania w jednym pomieszczeniu z chorym. Jeśli już musisz (np. podczas odwiedzin szpitalnych), to staraj się utrzymywać minimum dwumetrowy dystans.
2
Nie używaj przedmiotów, z którymi wcześniej styczność miał chory na grypę żołądkową.
Reklama
3
Dbaj o higienę osobistę, szczególnie dokładnie po okresie przebywania w większych skupiskach ludzi (dworzec, kino, supermarket itp.).
4
Unikaj korzystania z brudnych urządzeń sanitarnych.
5
Nie pij wody nieznanego pochodzenia, zarówno z kranu lub ujęć publicznych (wody zdrojowe, fontanny miejskie) oraz z butelek, z których piły już wcześniej inne osoby.
6
Zwracaj uwagę na higienę spożywanej żywności, w szczególności surowych owoców oraz warzyw, które należy starannie myć przed jedzeniem.
7
W okresach nasilonych epidemii grypy żołądkowej staraj się unikać spożywania potraw poza domem, fast-foodów, lodów, posiłków w restauracjach, czy też stołówkach.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz