Jak skutecznie sprzedawać na aukcjach Allegro?

Allegro jako najpopularniejszy polski portal aukcyjny jest miejscem gdzie wygodnie można sprzedać zarówno niepotrzebne przedmioty z domu, jak i również skutecznym kanałem sprzedaży dla sklepów internetowych i innych firm handlowych. Popularność serwisu zapewnia dużą ilość kupujących, ale również daje wielką konkurencję wśród sprzedawców. Łatwo zauważyć, że niektórzy sprzedawcy osiągają na swoich aukcjach znacznie lepsze ceny lub notują większą sprzedaż w ofertach "Kup Teraz" niż inni. Jak oni to robią? W tym poradniku przedstawimy ich sekrety skutecznej sprzedaży.
1
Pierwszym i bardzo ważnym krokiem na drodze do sukcesu w sprzedaży na Allegro jest dobry tytuł aukcji. Jest to element na który przeglądający aukcje zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Dlatego musi on bardzo precyzyjnie określać przedmiot aukcji, a jednocześnie w miarę możliwości wyróżniać się spośród innych ofert. Wpisując tytuł zastanów się co wpisze allegrowicz poszukujący Twojego produktu w wyszukiwarce i koniecznie niech to sformułowanie znajdzie się w Twoim tytule.
2
Przyłóż się również do opisu aukcji. Dokładnie opisz przedmiot sprzedaży, ale jednocześnie zadbaj o to aby opis był przejrzysty i łatwy do szybkiego przejrzenia. Internauci nie lubią czytać długich bloków tekstu, zatem nie rozpisuj się za bardzo, wytłuszcz najważniejsze cechy produktu, stosuj akapity blokowe. Warto stosować listy - np lista zawartości sprzedawanego zestawu. Twoim celem jest aby potencjalny kupujący mógł na lekturę opisu poświęcić jak najmniej czasu, a jednocześnie dowiedzieć się wszystko co potrzebuje wiedzieć.
Reklama
3
Niezwykle ważnym elementem aukcji są zdjęcia oferowanego produktu, szczególnie w kategoriach takich jak ubrania, samochody czy zabawki. Nikt nie lubi kupować kota w worku, dlatego podstawową kwestią jest zapewnienie klientom możliwości dokładnego obejrzenia produktu. Zrób sporo zdjęć, z różnych stron, pod różnymi kątami. Koniecznie przy dobrym oświetleniu - najlepsze jest jasne światło dzienne (chyba, że dysponujesz profesjonalnym sprzętem fotograficznym, ale wtedy prawdopodobnie sam wiesz jak zrobić dobre zdjęcia). Jeżeli dużo sprzedajesz na Allegro dobry aparat to bardzo potrzebne narzędzie pracy, warto zainwestować.

Gdy już masz przygotowane super zdjęcia to wybierz jedno, na którym jest szczególnie dobrze widoczny produkt i wgraj je jako miniaturkę (bez miniaturki ani rusz). Allegro umożliwia wgranie tylko 8 zdjęć, a na dodatek jeżeli będą duże i dobrej jakości to zapłacisz 80 groszy za samo wstawienie zdjęć (zobacz cennik). Sprytni sprzedawcy korzystają z serwisów do generowania galerii zdjęć, dzięki którym można bezpłatnie stworzyć świetną, obszerną galerię dużych zdjęć. Dobrym serwisem tego typu jest TuFotki.pl (przeczytaj jak za darmo wstawić zdjęcia na Allegro), można tu dodać nawet 36 dużych zdjęć za darmo, tylko kilkoma kliknięciami. Taka galeria to rzecz warta szczególnego polecenia - nie tylko zaoszczędzisz 80 groszy na każdej aukcji, ale uzyskasz przewagę nad sprzedawcami nie stosującymi takiego rozwiązania. Estetyczne galerie z dużą ilością zdjęć zauważalnie zwiększają sprzedaż.
4
Warto zwrócić uwagę na godzinę zakończenia aukcji. Najwięcej ludzi przegląda aukcje między godziną 20 a 23 i w tych właśnie godzinach powinna się kończyć Twoja aukcja. Możesz skorzystać z płatnej opcji wyznaczania terminu zakończenia aukcji, ale możesz też po prostu w powyższych godzinach wystawić swoje przedmioty i bezpłatnie zaznaczyć, aby aukcje wystartowały od razu.
5
Rzecz oczywista - komentarze. Dbaj o swoją reputację, każda negatywna opinia to rysa, którą może być ciężko później zmazać. Dotrzymuj słowa, rzetelnie opisuj przedmioty i nie ukrywaj wad, odpowiadaj na maile i sprawnie realizuj wysyłki a dobrych komentarzy będzie szybko przybywać. Jeżeli jednak kiedyś przytrafi się wpadka to pamiętaj, że jest możliwość unieważnienia komentarza, jeżeli obydwie strony się zgodzą, ale nie później niż 120 dni po zakończeniu aukcji. Tak więc gdy już emocje opadną możesz spróbować skontaktować się w tej sprawie z niezadowolonym kupującym (lub sprzedającym).
6
Czas trwania aukcji - zasadniczo lepiej sprawdzają się dłuższe czasy trwania aukcji, wtedy więcej osób ma możliwość odnaleźć Twoją ofertę i dodać ją do obserwowanych.
7
Jeżeli okazjonalnie sprzedajesz na Allegro nie musisz przejmować się szablonami, ale jeżeli masz firmę i na bieżąco wystawiasz towar na aukcję to warto przygotować lub zlecić przygotowanie ładnego, ale przejrzystego szablonu. Jeżeli wystawiasz tylko przedmioty jednego, konkretnego rodzaju (np meble) to możesz pokusić się o zrobienie szablonu tematycznego. Jeżeli natomiast Twoja firma ma opracowaną własną identyfikację wizualną to koniecznie dopasuj do niej szablon. Twoje aukcje staną się lepiej rozpoznawalne dla stałych klientów, szczególnie gdy już wyrobisz sobie markę.
8
Ważne pytanie "Kup teraz" czy licytacja? Jeżeli masz produkt z popularnej kategorii (telefon komórkowy, elektronika) to często masz szanse osiągnąć lepszą cenę dzięki licytacji. Jeśli obawiasz się startować od 1 zł (co jest pewną metodą na zwrócenie uwagi kupujących) to ustal cenę startową na minimalnym akceptowalnym poziomie. Nie polecamy korzystania z opcji "cena minimalna", kupujący za nią nie przepadają. Jeżeli natomiast posiadasz dużo sztuk tego samego artykułu to najlepszym wyborem będzie raczej "Kup teraz".
9
Zastosuj powyższe metody, a będziesz zadowolony z rezultatów. Jeżeli masz własne pomysły na bardziej efektywną sprzedaż na aukcjach to podziel się nimi w komentarzach.

Komentarze

vankliff_5
10:25 14.05.2013
Dobry komentarz! 8940
bardzo praktyczny poradnik

Twój komentarz