Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Wbrew powszechnemu mniemaniu sprzedaż mieszkania obciążonym kredytem nie jest żadnym problemem, cała różnica polega na kilku dodatkowych formalnościach, które należy spełnić. Skoro czytasz ten poradnik, to z pewnością interesuje Cię ten temat, przejdźmy więc do opisu poszczególnych kroków:
1
Udaj się do banku, który udzielił Ci kredytu hipotecznego na zakup mieszkania i dowiedz się, w jaki sposób należy uzyskać zgodę na jego sprzedaż. Banki praktycznie zawsze takiej zgody udzielają, jednak sama procedura zależna jest od konkretnego banku – niekiedy wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek, w innych złożyć podanie na piśmie, a jeszcze inne takiej zgody udzielają niejako „z automatu”.
2
W tym momencie należy rozważyć dwie możliwości – środki ze sprzedaży mieszkania posłużą do spłaty bieżącego kredytu i w tym momencie cała sprawa zostaje zamknięta lub też kredyt przechodzi na nowego nabywcę. Jeśli w grę wchodzi druga opcja, przejdź do kolejnych punktów.
Reklama
3
Wystąp do banku o udzielenie opinii dotyczącej Twojego kredytu, terminowości Twoich spłat oraz zaświadczenie o niezaleganiu z należnościami innymi niż przyszłe raty kredytu. Dokument ten będzie niezbędny w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży u notariusza.
4
Teraz decyzję będzie musiał podjąć nowy nabywca – czy kredyt ma zostać w tym samym banku, który udzielił go Tobie (najprostsza opcja), czy przenieść go do innego, wybranego przez siebie. Teoretycznie przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku nie powinno stanowić większych problemów, jednak w praktyce często występuje sytuacja, w której banki mają poważny problem ze wzajemną komunikacją. Pamiętaj, że do operacji przeniesienia przez nabywcę kredytu, niezbędna będzie Twoja obecność.
5
W razie wystąpienia problemów, zwróć się do notariusza – z całą pewnością opisywana sytuacja jest dla niego chlebem powszednim i jego pomoc może znacznie ułatwić całą procedurę.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz