Jak ugotować barszcz czerwony?

Barszcz czerwony jest pyszną zupą, gotowaną na bazie czerwonych buraków, którą można podawać na wiele różnych sposób. Zaprawiany śmietaną barszcz podaje się najczęściej z ziemniakami, całymi bądź tłuczonymi. Niezabielany jest pity do krokietów albo pasztecików lub podawany z uszkami. Jest kilka sposobów na ugotowanie pysznego barszczu czerwonego, a poniżej dwa z nich.

Co będzie potrzebne?

około kilograma buraków
włoszczyzna (marchew, pietruszka, seler, por, kawałek kapusty włoskiej, opcjonalnie przypieczona nad ogniem połówka cebuli)
liść laurowy
2-3 ziarna ziela angielskiego
garść suszonych grzybów
2 ząbki czosnku
około 1/3 szklanki soku z cytryny
majeranek
oregano
sól, pieprz
opcjonalnie kostka od schabu lub porcja rosołowa
opcjonalnie łyżka miodu
1
Najpierw musimy obrać i dokładnie umyć buraki oraz włoszczyznę. Następnie buraki kroimy w plastry i wszystko wkładamy do sporego garnka. Dodajemy do tego suszone grzyby, liść laurowy i ziele angielskie i zalewamy wodą, a następnie gotujemy na dużym ogniu, aż do wrzenia. Dla wzbogacenia smaku, możemy dodać do zupy kostkę od schabu albo kawałek kury rosołowej czy kurczaka.
2
Gdy wywar zaczyna wrzeć, należy zdecydowanie zredukować ogień, aby zupa tylko lekko bulgotała. W innym przypadku wszystko się po prostu wygotuje, starci kolor oraz smak. Na małym ogniu gotujemy barszcz przez około półtorej godziny. Jeżeli będzie nam się wydawało, że kolor wywaru jest za mało intensywny, na około pięć, dziesięć minut przed końcem gotowania, można do niego dodać starty na tarce o grubych oczkach burak.
Reklama
3
Kolejnym krokiem jest odcedzenie wywaru, a następnie wymieszanie go z sokiem z cytryny oraz doprawienie majerankiem, oregano, pokrojonym czosnkiem i solą oraz pieprzem. To również jest moment, kiedy możemy dodać miód, jeśli chcemy wzbogacić smak i zasłodzić nieco zupę. Barszcz jest gotowy do podania.
4
Innym sposobem na przyrządzenie barszczu czerwonego jest zrobienie go na bazie zakwasu z buraków. Zakwas bardzo łatwo przygotować samemu w domu. Buraki myjemy, obieramy ze skórki i kroimy w plastry, a następnie zalewamy wodą, dodajemy kawałek skórki z chleba razowego i dwa ząbki czosnku. Potem wszystko odstawiamy w ciepłe miejsce na około tydzień. Po tym czasie ostrożnie, ale dokładnie zdejmujemy z wierzchu pleśń i mamy gotowy zakwas buraczany na barszcz. Wystarczy dodać go do gorącego bulionu, ale nie wolno gotować! Zagotowany barszcz z zakwasu traci swój kolor i smak i staje się bezwartościowy. Smacznego!

Komentarze

marek
18:33 30.12.2015
Dobry komentarz! 4774
do barszczu najlepiej przygotować wywar wołowy a nie jak w przepisie kostki z schabu czy też z kury po wypadku:)
DEGUSTATOR
14:00 16.06.2014
Dobry komentarz! 6065
Tyle opini co smaków każdy ma swój osobisty smak i dlatego doradzam doprawić według własnej occny i gustu
W.J.
20:16 10.02.2014
Dobry komentarz! 6197
cytryna zdecydowanie jest lepsza
krystyna
21:04 21.12.2013
Dobry komentarz! 6301
monika ma racje
Monika
00:55 21.12.2013
Dobry komentarz! 6356
ocet podkerśla smak buraków, cukier równoważy ocet, ani miód ani cytryna nie nadają sie do tego jak również oregano..
ela
19:57 27.09.2013
Dobry komentarz! 6582
lepszy bedzie ocet jablkowy niz sok z cytryny
ciekawski
14:03 04.11.2012
Dobry komentarz! 7571
idealnie na święta, które tuż tuż

Twój komentarz