Jak ugotować zupę jarzynową w 20 minut?

W dzisiejszych czasach niewiele osób ma czas na gotowanie, a bardzo ważne jest dla naszego organizmu to, aby w ciągu dnia zjeść chociaż jeden ciepły posiłek. Tymczasem zmęczenie po pracy tak daje o sobie znać, że zwyczajnie nie mamy ochoty stać przy kuchni i wolimy zamówić coś gotowego. Jednak nawet najlepsza restauracja nie zastąpi domowego jedzenia, tak więc warto troszeczkę się potrudzić i spróbować szybkiego przepisu na zupę jarzynową w dwadzieścia minut.

Co będzie potrzebne?

- 1,5 litra wody
- mała mrożonka warzywna (około 300 gram)
- dwie garści makaronu rurki, świderki, muszelki lub kokardki, jaki kto lubi (około 125 gram)
- łyżka stołowa masła (można dodać więcej)
- 2 łyżki śmietany 12% (może być inna)
- listek laurowy, jedna kuleczka ziela angielskiego, sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie suszone oregano lub suszone zioła prowansalskie oraz przyprawa do zup w proszku
1
Wlewamy do garnka 1,5 litra wody. Czas gotowania się zupy jeszcze się skróci, jeżeli użyjemy wrzątku, wcześniej zagotowanego w czajniku albo po prostu wlejemy ciepłą wodę z kranu.
2
Do wody od razu wrzucamy masło, listek laurowy oraz ziele angielskie i wsypujemy nieco przyprawy do zup, jeżeli ktoś używa. Czekamy aż nam się to zagotuje.
Reklama
3
Do gotującej się wody wsypujemy mrożonkę. Nie wolno jej wcześniej rozmrażać, gdyż warzywa całkowicie się rozlecą i zamiast zupy wyjdzie nam papka. Mrożonka powinna pogotować się 5 minut. Jest to również moment, aby dodać przyprawy, czyli sól pieprz oraz suszone zioła, jeżeli lubimy ich smak.
4
Do gotującego się wywaru, dodajemy makaron i gotujemy jeszcze około 8-10 minut. Zazwyczaj makaron inny niż nitka czy krajanka, powinien się gotować około 15 minut. Jednak gdy gotujemy makaron w zupie, czas ten musimy skrócić o 5 minut ze względu na to, aby się on nie rozgotował. Nie obawiajmy się o to, że będzie on za twardy, gdyż dojdzie jeszcze w gorącym wywarze. Zazwyczaj odcedzamy wodę od makaronu i przelewamy go zimną wodą, aby zatrzymać proces gotowania i aby był on al dente. W przypadku gdy gotujemy go razem z zupą, nie możemy tego zrobić, a więc musimy skrócić czas jego gotowania.
5
Po wyłączeniu zupy w osobnej miseczce czy też małym kubeczku rozmieszajmy dwie łyżki śmietany, nalejmy do niej dwie łyżki gorącej zupy i szybko rozmieszajmy. Nazywa się to hartowaniem śmietany. Dzięki temu mamy pewność, że się nam ona nie zetnie i po powierzchni talerza nie będą pływały grudki zważonej śmietany.
6
Zupa gotowa. Można podawać posypaną natką pietruszki lub koperkiem.

Komentarze

klau
05:24 08.08.2014
Dobry komentarz! 5570
Pisze ci u góry ze 12%
Tina
09:49 12.09.2012
Dobry komentarz! 7089
ta śmietanka to ma być kwaśna czy słodka????

Twój komentarz