Jak ukryć adres IP komputera?

Zanim zaczniesz podejmować próby ukrywania swojego adresu IP w sieci musisz być świadom faktu, że całkowite jego ukrycie jest praktycznie niemożliwe i w razie wyższej konieczności odpowiednie służby są w stanie bez większych przeszkód uzyskać informację o prawdziwym adresie IP szukanego użytkownika. Jednak aby zapewnić sobie przeciętny stopień anonimowości w sieci, możesz wykorzystać kilka metod:
1
Na początek sprawdź własny adres IP przed rozpoczęciem korzystania z innych usług. Wpisz do wyszukiwarki frazę GeoIP. Możesz powtórzyć ten krok testując każdą z opisanych poniżej funkcji.
2
Najprostszy sposób to skorzystanie z usługi o nazwie bramka proxy. Dostępne witryny oferujące taką funkcję znajdziesz po wpisaniu frazy „darmowe proxy” do wyszukiwarki. Po odwiedzeniu takiej witryny w polu adresowym możesz wpisać adres strony, na której chcesz ukryć swoją tożsamość i kliknąć przycisk „Przejdź do” lub o podobnej nazwie. Korzystanie z takich bramek niesie za sobą pewne niedogodności, np. w postaci zwiększonej liczby reklam, ograniczeń w rozmiarach plików możliwych do ściągnięcia, niedziałania niektórych skryptów na odwiedzanych witrynach itp.
Reklama
3
Bardzo dobrą metodą na uzyskanie wysokiego stopnia anonimowości jest skorzystanie z usługi o nazwie Tor Project. Na witrynie projektu możesz ściągnąć pakiet wstępnie skonfigurowanego oprogramowania zawierający przeglądarkę internetową i dzięki temu Twoja tożsamość na odwiedzanych stronach będzie dobrze ukryta. Wadą Tora jest znacznie niższa przepustowość połączenia i co za tym idzie, wolniejsze działanie odwiedzanych witryn, niż w przypadku korzystania z internetu w „normalny” sposób.
4
Możesz wykorzystać również usługę o nazwie w3cache. Podobnie jak w punkcie pierwszym po wpisaniu tej frazy do wyszukiwarki uzyskasz listę dostępnych serwerów. Musisz teraz dokonać konfiguracji swojej przeglądarki, tak aby zaczęła ona korzystać z serwerów w3cache. W przypadku Firefoxa konieczne będzie otwarcie zakładki dostępnej poprzez menu Opcje->Zaawansowane->Sieć->Ustawienia, dla Internet Explorera Opcje internetowe->Połączenia->Ustawienia sieci LAN, natomiast dla Opery Narzędzia->Preferencje->Zaawansowane->Sieć->Serwery proxy. W otwartym oknie dialogowym należy w odpowiednim polu wpisać adres IP serwera w3cache, a w polu Port numer portu (z reguły jest to czterocyfrowa liczba podana po dwukropku, np. 8080). Po zamknięciu okien dialogowych Twoja przeglądarka będzie korzystać z usługi w3cache.

Komentarze

anonimo
15:18 31.07.2013
Dobry komentarz! 8092
super

Twój komentarz