Jak upiec serowca w starym stylu?

Serowiec to tradycyjne polskie ciasto. Od sernika różni się tym, że jest pieczone, a sernik jest podawany na zimno. W niejednym domu przepisy na ten pyszny wypiek przekazuje się z pokolenia na pokolenie i są one zazdrośnie strzeżone, a każdy posiada jakiś niezwykły składnik, który sprawia, że akurat ten, a nie inny serowiec jest najlepszy. Aby upiec dobry serowiec, o smaku sprzed lat, należy mieć dużo czasu oraz składniki najwyższej jakości, najlepiej z ekologicznego gospodarstwa.

Co będzie potrzebne?

ciasto:
- 4 szklanki mąki
- 1 szklanka cukru pudru
- 1 margaryna
- 1 jajko
- 2 żółtka
- proszek do pieczenia
- cukier waniliowy
- 4 łyżki kakao

ser:
- 1,5 kg sera
- 30 dkg cukru
- 20 dkg masła
- 12 jajek
- 1 budyń śmietankowy lub waniliowy
- 3/4 szklanki mleka
- można dodać rodzynki, pokrojone suszone morele lub brzoskwinie
- duża blacha do pieczenia ciasta
1
Ciasto należy przygotować dzień wcześniej, ponieważ musi ono trafić do lodówki na przynajmniej 12 godzin, aby można było je trzeć na tarce. Na stolnicę lub blat w kuchni przesiewamy mąkę wraz z proszkiem do pieczenia oraz kakao. Dodajemy do tego cukier puder i wszystko delikatnie mieszamy.
2
Do sypkich składników dodajemy miękką, posiekaną margarynę, jajko oraz żółtka i najpierw nożem, a następnie rękami wyrabiamy ciasto, aż stanie się elastyczne, gładkie i lśniące.
Reklama
3
Ciasto dzielimy na dwie części i chowamy do lodówki na najzimniejszą półkę. Można je też zamrozić w zamrażalce, ale trzeba mieć wtedy dużo siły, aby je zetrzeć na tarce.
4
Przygotowanie masy serowej zaczynamy od rozpuszczenia masła i odstawienia go do wystygnięcia.
5
Ser mielimy w maszynce do mięsa dwa lub trzy razy. Jeżeli chcemy, aby był wyjątkowo puszysty, można przetrzeć go przez sitko. Ogromne znaczenie dla smaku serowca ma jakość sera. Oczywiście najlepszy jest ser pochodzący z gospodarstwa ekologicznego, ale i w sklepach możemy znaleźć produkty wysokiej jakości. Ważne, by nie była to już gotowa masa serowa.
6
Żółtka oddzielamy od białek i ucieramy je z cukrem na puszystą masę. Możemy użyć w tym celu miksera. Dobrze jest zrobić to na parze, gdyż wówczas cukier całkowicie się rozpuści, a żółtka nabiorą specyficznej konsystencji od ciepła.
7
Budyń rozrabiamy w 3/4 szklanki mleka, a następnie wlewamy do sera, razem z ubitymi żółtkami oraz wystudzonym masłem i delikatnie, ale dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Można to zrobić mikserem na niskich obrotach.
8
Na koniec do masy dodajemy ubite na sztywną pianę białka i delikatnie mieszamy, aby zachować jak największą ilość powietrza. Jest to również moment, kiedy możemy dodać suszone owoce, jeśli je lubimy. Aby nie były one twarde, należy wcześniej wymoczyć je około 10 minut w gorącej wodzie, natomiast aby nie opadły na dno masy serowej podczas pieczenia, należy wcześniej delikatnie oprószyć je mąką.
9
Na spód blachy, wyłożonej pergaminem do pieczenia, trzemy ciasto, tak aby pokryło grubą warstwą całą jej powierzchnię. Następnie na to wylewamy całą masę serową, a na wierzch ścieramy resztę ciasta.
10
Tak przygotowany serowiec wkładamy do piekarnika nagrzanego na 180 stopni, na dobrą godzinę. Sprawdzamy jego stan podczas pieczenia, tak aby nie spiekł się zbytnio na zewnątrz i nie pozostał surowy w środku. Gdyby wydawało się nam, że góra zbyt mocno się rumieni, można przykryć ciasto z wierzchu pergaminem, i zmniejszyć temperaturę o 10 stopni.
11
Najlepiej serowiec podawać następnego dnia po upieczeniu, kiedy jest dobrze ostygnięty oraz okrzepły.

Komentarze

Natalia
20:57 30.05.2012
Dobry komentarz! 8426
Super serowiec.Smacznego.

Twój komentarz