Jak uprawiać hortensje?

Hortensja to niezwykły kwiat, o wysokości średnio około 50 cm i dużych, kulistych kwiatostanach. Pięknie prezentuje się w każdym ogrodzie, a przy odrobinie wysiłku, każdego roku będziemy mogli mieć inny kolor kwiatów na tych samych roślinach. Oprócz odmiany krzewiastej istnieje także pnąca hortensja, która ozdobi północne zakamarki naszego ogrodu.
1
Pozyskiwanie sadzonek hortensji jest bardzo łatwe. Jeżeli znamy kogoś, kto ma te rośliny, poprośmy o szczepki. Są nimi niezdrewniałe pędy, które możemy ścinać całe lato. Wystarczy je ukorzenić wkładać do wody, lub zanurzając w ukorzeniaczu i sadząc w wilgotnym piasku. Gdy szczepka dobrze się ukorzeni, możemy wysadzić ją na stałe miejsce.
2
Hortensje lubią stanowiska półcieniste oraz wilgotne. Źle się czują w pełnym słońcu, ich liście żółkną i opadają.
Reklama
3
Bardzo ważne jest przycinanie hortensji. Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami i niewiele wiemy o przycinaniu roślin, najlepiej w ogóle nie ciąć hortensji, ponieważ wtedy na pewno nie zakwitnie. Hortensja kwitnie na zdrewniałych, zeszłorocznych pędach. Można je przycinać od góry, ale tylko do pierwszych pączków.
4
Hortensja to delikatny kwiat, wrażliwy na przymrozki, dlatego trzeba troskliwie ją okrywać, zwłaszcza wysokie łodygi pędów, na których wiosną pojawią się kwiaty.
5
Ciekawym zabiegiem jest zmiana koloru kwiatostanów. Jeżeli mamy białe hortensje, paradoksalnie ich koloru nie da się zmienić, ale w przypadku hortensji czerwonych, wystarczy zakwasić glebę, na której rośnie, aby kwiaty przebarwiły się na niebiesko. Gleby o wysokim pH barwią kwiaty na różowo.

Komentarze

ania.123
10:05 15.02.2014
Dobry komentarz! 6806
:-)

Twój komentarz