Jak uprawiać konwalie?

Konwalie to śliczne drobne białe dzwoneczki, obsypujące łodyżki wychylające się z mięsistych, ciemnozielonych liści. Konwalie pięknie i intensywnie pachną, kwitną wiosną, a dokładnie w maju. Są niezwykle dekoracyjne i bardzo łatwe w uprawie, a co najważniejsze mrozoodporne, tak więc nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie.

Co będzie potrzebne?

sadzonki lub kłącza konwalii lub nasiona
1
Konwalie lubią cieniste i dość wilgotne miejsca. Najlepiej czują się przy płotach oraz w pobliżu drzew, gdzie mają odrobinę cienia i gdzie ziemia nie wysycha tak szybko, dlatego powinniśmy wybrać dla nich właśnie takie stanowisko. Można je sadzić w zasadzie o każdej porze roku, gdyż bardzo łatwo się przyjmują i nie wymagają żadnej specjalnej gleby, ale na kwiaty trzeba poczekać przynajmniej przez rok po posadzeniu, gdyż najpierw rozrastają się jej korzenie, a dopiero potem kwiat kwitnie.
2
Gdy chcemy wyhodować konwalie z nasion, musimy poczekać, aż na zewnątrz będą wyższe temperatury, minimum 18-20 stopni, gdyż tylko w takich warunkach nasionka wykiełkują w gruncie. Można je wysiać do skrzynek i wtedy możemy kontrolować warunki, w jakich przebywają i pędzić sadzonki niemalże przez cały rok.
Reklama
3
Jeżeli przewidzieliśmy dla konwalii określoną ilość miejsca, musimy kontrolować jej rozrost bardzo uważnie, gdyż roślina ta bardzo szybko i intensywnie się rozprzestrzenia. Nie zatrzymana, potrafi zagarnąć dla siebie duży obszar.
4
Na konwalie należy uważać w momencie gdy mamy w domu dzieci, które mogłyby połknąć jej kwiaty bądź ssać łodyżki czy liście, gdyż roślina ta ma właściwości trujące. Zjedzenie jakiejś jej części może spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Komentarze

Agnieszka
11:21 18.10.2014
Dobry komentarz! 6189
skąd ma Pani nasiona konwalii?? Próbuję je kupić i nigdzie nie ma :/
AKa
21:28 12.06.2013
Dobry komentarz! 8023
W punkcie 2 jest mowa o hodowli konwalii z nasion ale za mało informacji.Mam nasiona konwalii majowej - kiedy mam je wysiać i jak pielęgnować,żeby zakwitły w maju ?
Łukasz
Dobry komentarz! 6841
A po prostu do ziemi jak temperatura nie spada poniżej 20 C, albo do doniczki lub pojemnika z ziemią w domu. Zadbać by ziemia była stale wilgotna ale nie dopuścić do zastoju wody. Najlepiej postawić doniczki z wysiewem na innych doniczkach odwróconych spodem do góry tak by powietrze docierało także od dołu, a nadmiar wody był stale odprowadzany. W takich warunkach po około 2 tygodniach nasiona powinny skiełkować. Potem to już wedle uznania, przesadzić do większych donic lub bezpośrednio do ziemi w ogrodzie.

Twój komentarz