Jak uprawiać lilie?

Lilie to bardzo efektowne, pięknie pachnące kwiaty, które w dodatku są łatwe w uprawie. Powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, gdyż ich hodowla nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. Są to kwiaty cebulowe. W zależności od gatunku, jedne wykopuje się na zimę, a inne nie. Warto zapytać o to sprzedawcę. Lilie, które zimują w ziemi, mogą pozostawać na jednym miejscu kilka lat.

Co będzie potrzebne?

cebulki lilii
1
Cebulki lilii, które zimują w ziemi, możemy sadzić na jesieni, ale jeżeli zasadzimy je na wiosnę, na pewno będą kwitły w tym samym roku, tyle że nieco później. Oczywiście odmiany, które się wykopuje, sadzimy wiosną.
2
Przed zasadzeniem cebulek należy dobrze je obejrzeć i sprawdzić czy nie są przegniłe, zgniecione lub chore. Lilie lubią słońce, ciepło i wilgoć, ale nie zaleganie wody. Miejsce, w którym je posadzimy powinno być spokojne i zabezpieczone od wiatru, który łatwo może połamać wysokie łodygi lilii.
Reklama
3
Cebulki sadzimy na głębokości około 15 centymetrów wgłąb ziemi. Należy pamiętać o tym, aby różne gatunki i kolory lilii sadzić w znacznym oddaleniu od siebie, ponieważ inaczej lilie jaśniejsze z czasem przebarwią się na kolor tych ciemniejszych.
4
Lilie rozmnażają się przez cebulki przybyszowe. Jesienią można wykopać cebule i oddzielić od nich powstałe cebulki przybyszowe, aby posadzić je w wybranym przez siebie miejscu. Jeśli natomiast przewidzieliśmy dla jednej lilii większą przestrzeń i nie będziemy oddzielać cebulek przybyszowych, w kolejnych latach powstanie w danym miejscu więcej roślin o tych samych cechach.

Komentarze

nina
20:38 11.08.2013
Dobry komentarz! 7431
To prawda z tym kolorem lilii pare lat temu mialam rozne kolory a teraz przewaznie mam tylko zolte ale to nic nie szkodzi ja kocham lilie to moje ulubione

Twój komentarz