Jak uprawiać truskawki?

Truskawki to pyszne, soczyste owoce, które możemy zbierać z krzaczków w naszych ogródkach od wiosny do jesieni, w zależności od gatunku. Truskawki możemy uprawiać nawet w donicach, a dekoracyjne, wiszące czy też pnące odmiany, upiększą nasze tarasy i balkony. To połączenie pięknego ze smacznym.

Co będzie potrzebne?

sadzonki truskawek
1
Sadzonki truskawek można kupić w sklepach ogrodniczych czy tez na placach targowych. Można sadzić je wiosną lub jesienią. Pełnię swoich możliwości owocowania pokazują dopiero w drugim roku po posadzeniu, ale już młode krzaczki mają po kilka owoców.
2
Jeżeli znamy kogoś, kto ma dobre truskawki, warto poprosić go o kilka szczepek. Truskawki bardzo łatwo się bowiem rozmnażają poprzez wypuszczanie bocznych pędów, które, nie przycinane wrastają i powodują duże zagęszczenie się krzaczków. Kilka dobrych szczepek daje nam możliwość rozplenienia truskawek na kilka grządek.
Reklama
3
Truskawki lubią miejsca słoneczne i wilgotne. Wówczas owoce są największe i najsłodsze. Nie oznacza to oczywiście, że wytrzymują susze. Muszą być regularnie podlewane, ale nie może w nich stać woda, gdyż owoce są delikatne i bardzo szybko gniją lub pleśnieją na krzaczkach.
4
Aby uzyskać czyste owoce i ograniczyć rozplenianie się chwastów, można pomiędzy krzaczki truskawek ułożyć specjalną folię. Trzeba tylko wówczas bardzo uważać, aby ziemia wokół roślin nie uległa przesuszeniu, ponieważ truskawki całkiem zmarnieją.
5
Wczesne truskawki warto przykryć folią lub agrowłókniną, wówczas będą owocować jeszcze wcześniej i dorodniej.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz