Jak woskować samochód?

Woskowanie jest jednym z etapów dopieszczenia wyglądu samochodu (zwanego fachowo detailingiem). Większość preparatów woskowych stosuje się w ten sam sposób, który omówimy w naszym dzisiejszym poradniku.

Co będzie potrzebne?

- opakowanie wosku,
- jedna lub więcej szmat z mikrofibry lub miękkiej irchy,
- wilgotna szmatka,
- gruba gąbka.
1
Przed podjęciem dalszych czynności musisz umyć i wysuszyć swój samochód. Postaraj się jednak umyć go jak najdokładniej, najlepiej na myjni bezdotykowej lub własnoręcznie. Unikaj suszenia auta podczas jazdy - kluczem do sukcesu jest jak najmniejsza liczba zanieczyszczeń, które osiądą na umytym lakierze.
2
Optymalną temperaturą do nakładania wosku na lakier jest zakres temperatury lakieru od około 16 do 20 stopni Celsjusza (odpada więc woskowanie w słoneczny, letni dzień). Od tej zasady istnieją pojedyncze wyjątki, np. Swissvax Endurance powinien być nakładany na lakier rozgrzany do 30-35 stopni. Warto więc przed użyciem zapoznać się z dokładną instrukcją stosowania Twojego specyfiku.
Reklama
3
Wstrząśnij dokładnie zawartością butelki, nałóż odmierzoną ilość wosku na gąbkę i następne dokładnie rozprowadź po nadwoziu samochodu. Pamiętaj przy tym, by warstwa wosku miała wszędzie zbliżoną grubość, nie używaj przy rozprowadzaniu specyfiku nadmiernego nacisku na gąbkę.
4
Teraz należy odczekać przez kilka minut (z reguły około pięciu), aż dostrzeżesz na powierzchni lakieru wyraźnie widoczne zamglenie. Weź szmatę z mikrofibry i wstępnie wypoleruj powierzchnię nadwozia, ponownie zwracając uwagę na to, by nie używać do tego celu nadmiernej siły. Twoim celem jest na razie usunięcie wspomnianego wcześniej zamglenia, świadczy ono bowiem o zbyt grubej warstwie wosku.
5
Ponownie odczekaj krótką chwilę (około minuty, dwóch), a następnie weź świeżą szmatkę z mikrofibry i zacznij delikatne polerowanie. Podstawowe zasady to dokładność i stosowanie umiarkowanej siły nacisku na szmatę.
6
Jeśli naciśniesz zbyt mocno i na lakierze pojawią się smugi startego wosku, przetrzyj to miejsce wilgotną ściereczką, odczekaj chwilę i ponownie wypoleruj mikrofibrą.
7
Jeśli dokładnie wykonasz powyższe kroki - możesz sobie pogratulować doskonałego efektu końcowego!

Komentarze

Andrzej
20:08 31.12.2013
Dobry komentarz! 9818
ja podejrzewam że lakier się porysuje taką szmatką i z lakieru bez rys zrobi się lakier z malutkimi rysami.
Najlepszy byłby wosk który by rozpryskać pistoletem do farby i który by po zestaleniu dałby błyszczącą powierzchnię. Ze swoje doświadczenia wiem im mniej się dotykam do lakieru tym mniej go niszczę. W woskami i szmatką to jak z narkotykami: im więcej więcej używasz tym bardziej się pogrążasz - czyli więcej machasz smatką tym częściej będziesz używał wosku aby te rysty po szmatce zakamuflować. :-!
Agresor
Dobry komentarz! 4506
Głupoty gadasz. Nie ma opcji na jakieś rysy po mikrofibrze.
paw
17:42 04.10.2012
Dobry komentarz! 11876
ja musze zona mi kazała :P
Kobliha
10:17 12.09.2012
Dobry komentarz! 11824
Mi się chce...:P
vxcvx
14:03 16.01.2012
Dobry komentarz! 12501
a komu sie chce
Greg
22:59 22.03.2017
Dobry komentarz! 3218
Woskować najlepiej chyba ściereczką z mikrowłókna. Ja mam przynajmniej taką zawsze do zestawu, k2 quantum kupuję, idzie znakomicie. Tylko wcześnie odtłuścić furę dobrze!!

Twój komentarz