Jak wprowadzić do domu drugiego kota?

Masz w domu kota i doszedłeś do słusznego wniosku, że przydałby się Twojemu kudłatemu milusińskiemu koci towarzysz? Bardzo słusznie. Szczególnie, jeżeli kot często spędza w domu czas sam, bo domownicy wychodzą do szkoły lub pracy, to towarzystwo bardzo dobrze mu zrobi. Jednak wprowadzenie nowego kota i przedstawienie go rezydentowi wymaga wyczucia i ostrożności. Z tego poradnika dowiesz się jak przeprowadzić tę operację możliwie bezboleśnie - dla Ciebie i kotów.
1
Jeżeli nowy kot nie pochodzi ze sprawdzonego źródła to upewnij się, że Twój aktualny kot ma aktualne szczepienia, a nowego kota możliwie szybko zanieś na badanie do weterynarza. Będzie również trzeba obydwa koty odrobaczyć.
2
Gdy przyniesiesz drugiego kota do domu to na początku przeznacz jedno pomieszczenie tylko dla niego. Pierwszy kot nie powinien wtedy tam wchodzić.
Reklama
3
Otwórz transporter i pozwól przybyszowi samemu zdecydować, kiedy z niego wyjdzie. Gdy to zrobi niech spokojnie zapozna się ze wszystkimi kątami. Możesz przynieść mu miseczki z ulubionym jedzeniem i wodą. Transporter pozostaw otwarty, do dyspozycji kota - może chcieć go użyć jako kryjówki.
4
Gdy nowy kot będzie czuł się w swoim pomieszczeniu w miarę pewnie otwórz drzwi i obserwuj co się będzie działo. Nie przenoś kotów, nie zapoznawaj ich na siłę. W końcu albo nowy zdecyduje się wyjść i zwiedzić pozostałą część domu, albo stary uzna za stosowne sprawdzić co to za nowe zapachy.
5
Pozwól kotom spokojnie się obwąchać, zapewne nie obędzie się bez puszenia ogonów i prychania. Pozwól kotom samodzielnie ułożyć wzajemne relacje, interweniuj jedynie w razie zaobserwowania nadmiernej agresji.
6
Gdy koty już się nieco ze sobą oswoją możesz spróbować zainicjować zabawę - rzucaj im kulki, kręć sznurkiem lub wykorzystaj inne dostępne zabawki. Jeśli koty zaangażują się w zabawę to zapomną o srożeniu się i prychaniu.
7
Wprowadzanie nowego kota najlepiej zaplanuj na weekend, tak aby być obecnym w domu i nadzorować swoje kocie stadko. Obserwacja dwóch kotów i ich wzajemnych interakcji jest bardzo ciekawa. Przygotuj się jednak na to, że dotychczasowy pupil będzie poświęcał Ci, szczególnie na początku, mniej uwagi i skupi się na nowym towarzyszu. Jak dobrze pójdzie to po tygodniu koty już będą bardzo zaprzyjaźnione.
8
Mając w domu dwa koty pamiętaj, że będą się uczyły jeden od drugiego. Zarówno czynności pożądanych - jak korzystanie z drapaka lub kuwety, jak i niepożądanych - jak wchodzenie na blat lub drapanie mebli. Zatem jeżeli na coś będziesz pozwalać jednemu (bo mały i słodki) to drugi uzna, że też może.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz