Jak wybrać dobre słuchawki bezprzewodowe do smartfona?

Jest słoneczny dzień. Chwytasz smartfona, zakładasz słuchawki i już wybiegasz z domu, gdy nagle zahaczasz o coś i kabel zrywa ci słuchawki z głowy. Razem z uszami. A przynajmniej takie to uczucie, gdyż gdy po chwili nerwowo dotykasz rękami bolących miejsc, z ulgą stwierdzasz, że tym razem uszy jeszcze się uchowały. Ale czy następnym razem też się uda? Lepiej nie kuś losu i kup słuchawki bezprzewodowe. Brak problemu z zahaczaniem i zrywaniem słuchawek z uszu, brak problemu z psującymi się po paru miesiącach wtyczkami, brak problemu z plączącym się kablem. Warto jednak wybierając słuchawki bezprzewodowe do smartfona zwócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
1
Android czy iPhone?

Kupując słuchawki bezprzewodowe do smartfona oczekujemy, że będą one wyposażone w pilota, dzięki któremu będzie można wygodnie zmieniać głośność, przełączać piosenki itp. Faktycznie zdecydowana większość modeli ma taką możliwość, ale całkiem sporo obsługuje tylko jeden system - czyli albo Android, albo iPhone. Słuchawki takie są dostępne w dwóch wersjach i w momencie zakupu trzeba zdecydować, z którym systemem będziemy ich używać.

Na szczęście rosnąca ilość słuchawek bezprzewodowych jest uniwersalna i można ich używać z obydwoma systemami. Przed zakupem warto się jednak upewnić.
2
Czas pracy na jednym ładowaniu

To coś zupełnie nowego dla osób, które korzystały zawsze ze słuchawek przewodowych. Słuchawki bezprzewodowe mają wbudowane akumulatorki i co za tym idzie trzeba co jakiś czas je podładować. Dobre słuchawki douszne są w stanie zaoferować zwykle od 5 do 8 godzin słuchania muzyki i ok. 170 godzin czuwania. Słuchawki nauszne ze względu na większe rozmiary i co za tym idzie większe akumulatorki mogą pochwalić się wynikami nawet dwukrotnie większymi.

Reklama
3
Wersja Bluetooth

Słuchawki bezprzewodowe do komunikacji ze smartfonem używają połączenia Bluetooth. Minimum to wersja 4.0, która wprowadziła szereg bardzo istotnych optymalizacji pod kątem zużycia energii i stabilności połączenia. Najlepiej jednak aby słuchawki obsługiwały Bluetooth 4.1 - w tej wersji zmniejszono zakłócenia z falami 4G (LTE), zmniejszono zużycie energii i poprawiono przepustowość.

Zaczynają się też pojawiać pierwsze modele z obsługą Bluetooth 4.2 - to najnowsza wersja, która przynosi kolejne ulepszenia szybkości transferu (nawet do 250%) oraz bezpieczeństwa połączenia. Co ważne kolejne wersje Bluetooth są kompatybilne w dół, co oznacza, że dwa urządzenia obsługujące różne wersje dogadają się ze sobą - choć oczywiście połączenie będzie się odbywać zgodnie ze standardem niższej wersji.
4
Słuchawki douszne czy nauszne?

To kwestia indywidualnych preferencji:
- Słuchawki douszne są bardziej praktyczne i zajmują mniej miejsca, są bardziej dyskretne, często są wyposażone w pilota na kablu.
- Słuchawki nauszne oferują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, ale (mimo różnych sprytnych rozwiązań jak np. składanie) są bardziej kłopotliwe i mniej dyskretne - korzystając z komunikacji miejskiej trzeba pilnować poziomu głośności albo współpasażerowie będą mimowolnie słuchać tego co my. Zamiast pilota na kablu mają przyciski do sterowania muzyką wbudowane bezpośrednio w słuchawki.
5
Aktywne wygłuszanie dźwięków otoczenia

To bardzo przydatna funkcja, którą słuchawki bezprzewodowe są w stanie udostępnić dzięki temu, że posiadają własne zasilanie. Producenci tacy jak Bose czy Sony technologię tę doprawdzili do takiego poziomu, że ich słuchawki są w stanie odseparować nas np. od hałasu silników podczas lotu samolotem. Dzięki temu możemy delektować się nawet cichymi utworami, bez potrzeby nadmiernego podkręcania głośności. Aktywne wyciszanie może być tak skuteczne, że niektórzy używają słuchawek bezprzewodowych, aby móc spokojnie zasnąć w pełnym hałasu otoczeniu.

Aby jednak zakosztować luksusu prawdziwego aktywnego wyciszania trzeba sięgnąć po słuchawki z wyższej półki i liczyć się z wydatkiem min. 700 zł.
6
Słuchawki bezprzewodowe do biegania i ćwiczeń?

Słuchawki tego typu do modele douszne. Zwróć uwagę na to, aby słuchawki stabilnie trzymały się w uszach - słuchawki douszne tego typu często mają specjalnie dodatkowe udogodnienia jak np. pętle do zakładania na ucho lub elastyczne gumowe pręciki do lepszego zaczepienia w uchu.

W trakcie aktywności fizycznej człowiek się poci, dlatego mile widzianą opcją w słuchawkach tego typu jest wodoszczelność. Klasa wodoszczelności IPX4 wystarczy na pot i drobne zachlapania, natomiast słuchawki z klasą IPX5 powinny dać sobie radę nawet w trakcie wielkiej ulewy.
7
Co w zestawie?

Minimum które powinniśmy otrzymać w zestawie dla słuchawek dousznych to kabel do ładowania oraz min. 3 zestawy gumowych końcówek jeżeli są to słuchawki dokanałowe. W przypadku słuchawek nausznych oprócz kabla do ładowania zwykle dostaniemy również kabel audio, dzięki któremu można korzystać ze słuchawek jak z przewodowych. W obydwu przypadkach producenci często dorzucają również etui podróżne.
8
Ale jaki konkretnie model słuchawek bezprzewodowych wybrać?

Jeżeli szukasz konkretnych propozycji to przeczytaj zestawienie dziesięciu najlepszych słuchawek bezprzewodowych.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz