Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Pytanie o to, czy wybrać ubezpieczenie w podróży powinno zostać zastąpione przez "jaką polisę wybrać". Niniejszy artykuł pozwoli podjąć właściwy wybór i ułatwi dostosowanie warunków ubezpieczenia do Twoich potrzeb.
1
Rozważanie nad ofertami ubezpieczenia turystycznego należy rozpocząć na długo przed planowanym wyjazdem, pozostawienie wszystkiego na ostatni moment może się srogo zemścić. Najlepiej spokojnie zająć się tematem ubezpieczenia na około miesiąc przed terminem rozpoczęcia podróży.
2
Zgromadź jak najwięcej informacji związanych z Twoim wyjazdem - do najważniejszych zaliczają się takie jak: kraj docelowy podróży, kraje, przez które będziesz przejeżdżać, środek transportu (samolot - autobus - pociąg - wynajęty samochód - prywatny samochód - motocykl itp.), rodzaj zakwaterowania w miejscu docelowym (hotel - pensjonat - kwatera prywatna - kemping - turystyka wędrowna), warunki klimatyczne, rodzaj preferowanego odpoczynku (basen - opalanie - nurkowanie - sporty ekstremalne) oraz wszelkie dodatkowe informacje oraz dokumenty, jakie uda Ci się zgromadzić, np. umowa z biurem podróży, folder reklamowy dotyczący lokalnych atrakcji oraz hoteli, zamówienie na bilety lotnicze itd. Przygotuj również pełną dokumentację medyczną, jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenie, które w jakikolwiek sposób może Ci utrudnić lub wręcz uniemożliwić pobyt w miejscu docelowym.
Reklama
3
Weź również pod uwagę, że korzystając z usług biura podróży, jesteś automatycznie objęty podstawowym pakietem ochronnym. Nie obejmuje on jednak zbyt wielu sytuacji, więc spróbuj przewidzieć, jakie potencjalne zagrożenia mogą wystąpić na miejscu. Wiąże się to ściśle z Twoim stanem zdrowia oraz trybem życia - np. kobieta w ciąży, osoba chora na cukrzycę, alergik lub miłośnik narciarstwa ekstremalnego nie będą mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w razie nieprzewidzianych powikłań zdrowotnych lub wypadku podczas uprawiania sportu.
4
Mając pod ręką wymienione powyżej dane, możesz zająć się wyszukiwaniem ofert. Jeśli nie chcesz przeglądać propozycji każdego z towarzystw ubezpieczeniowych z osobna, możesz skorzystać z usług agenta lub jednej z wielu witryn oferujących usługę porównywania polis ubezpieczeniowych, np. http://www.ubezpieczenia-turystyczne.pl/.
5
Zwróć uwagę na kwotę limitu pokrywanych świadczeń zdrowotnych za granicą oraz pokrycie kosztów związanych z transportem do najbliższej jednostki medycznej. Oczywiście im wyższy limit, tym lepiej, ale jednocześnie znacznie zwiększa on koszt jednostkowego ubezpieczenia. Doskonałym sposobem jest wyszukanie informacji na temat kosztów podstawowych zabiegów szpitalnych w kraju docelowym i oszacowanie na tej podstawie oczekiwanego limitu świadczeń. Inaczej przecież przedstawiają się koszty leczenia w Egipcie, a inaczej w Szwecji lub Norwegii.
6
Ostatnim elementem, choć niezwykle istotnym, na jaki musisz koniecznie zwrócić uwagę, jest polisa obejmująca również odpowiedzialność cywilną za dokonane szkody. Nawet najbardziej ostrożna osoba może przecież spowodować stłuczkę z samochodem tubylca, potrącić kogoś podczas jazdy rowerem, zbić nieumyślnie szybę lub wjechać w kogoś na stoku narciarskim. Polisa OC jest jednym z najczęściej pomijanych rodzajów ubezpieczenia, jednak jest jego niezwykle istotnym składnikiem.
7
Po wybraniu optymalnej polisy ubezpieczenia turystycznego możesz z czystym sumieniem zacząć przygotowania do wypoczynku.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz