Jak wyhodować bluszcza?

Bluszcze są kwiatami pnącymi, z których można tworzyć przeróżne kompozycje, poprzez mocowanie podpórek czy też linek, na których pnie się roślina. Istnieje bardzo wiele odmian bluszczy, które różnią się między sobą kolorem oraz kształtem liści, jednak niemalże wszystkie rozmnaża się tak samo. Jest to proces bardzo prosty, który na pewno każdemu się uda, ponieważ bluszcze rozmnażają się bardzo łatwo.

Co będzie potrzebne?

dowolny gatunek bluszczu - dorosła roślina
słoik z wodą
doniczka z mieszanką ziemi i piasku
ukorzeniacz (opcjonalnie)
1
Wybieramy najdłuższe i najładniejsze pędy z dorosłej rośliny i odcinamy je na długości około 10 centymetrów od końca. Dolne liście tak przygotowanej szczepki możemy oberwać.
2
Do średniej wielkości słoika wlewamy letnią wodę i wstawiamy do niej szczepkę. Następnie czekamy, aż zacznie wypuszczać korzenie. Potrwa to kilka dni.
Reklama
3
Gdy u młodej roślinki zaczną pojawiać się korzonki, to znak, że można ją przesadzić do doniczki. Ziemia w doniczce powinna być zmieszana z piaskiem w proporcjach 1:3, to znaczy na dwie garści ziemi, jedna garść piasku.
4
Można pominąć etap z wkładaniem szczepki do wody, i od razu umieścić ją w doniczce. Wówczas trzeba zapewnić jej ciepło i wilgoć, najlepiej poprzez wykonanie mini szklarenek z pociętych, plastikowych butelek, lub kawałków folii. Dla pewności, koniec łodyżki można zanurzyć w ukorzeniaczu.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz