Jak wyhodować różę chińską z nasionka?

Róża chińska może być pięknym krzewem, które ozdabia nasz ogród, a może być też kwiatem doniczkowym. Wszystko zależy od tego, jak będziemy traktowali sadzonkę. Sadzonki tej niezwykłej rośliny są jednak dość drogie, dlatego jeżeli mamy znajomego, który ma różę chińską, możemy poprosić go o kilka nasion.

Co będzie potrzebne?

- kilka nasion róży chińskiej
- doniczka
- ziemia do kwiatów
1
Najlepiej, jeśli nasiona róży zostaną zebrane późną jesienią, kiedy dni i noce są już dość zimne. W ten sposób mamy pewność, że roślina jest całkowicie uśpiona, a więc nasiona łatwiej wykiełkują, gdy poczują ciepło, ponieważ odbiorą to jako sygnał od wiosennego słońca.
2
Po wydobyciu nasion z szyszki, włóżmy je na kilka godzin do ciepłej wody, a następnie zasadźmy na głębokość, jednego, dwóch centymetrów w doniczce o średnicy około 9, 10 centymetrów. Teraz oczekujemy na wykiełkowanie.
Reklama
3
Kiedy roślina wykiełkuje, dość długo trzeba czekać na jej przejście z fazy siewki w fazę młodej rośliny. Trzeba wówczas dobrze o nią dbać, utrzymywać ciepło oraz odpowiednią wilgotność powietrza.
4
Po uzyskaniu przez roślinkę wysokości kilkunastu centymetrów, możemy wysadzić ją na stały grunt, jeśli pogoda na to pozwala.
5
Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami róży przez cały rok w domu, wówczas musimy dbać, aby się ona nie rozrosła. Błędem jest wymienianie jej doniczki na większą, ponieważ bardzo szybko wyhodujemy w domu krzew. Przesadzając różę, należy przycinać jej korzenie, co zapobiegnie jej nadmiernemu rozrastaniu się, a przycinanie łodyg pozwoli uformować różę w zgrabną roślinę doniczkową.

Komentarze

Adam
10:27 06.10.2019
Dobry komentarz! 23
Skromny ale pomocny artykul pomocny brawo Ty

Twój komentarz