Jak za darmo założyć sklep internetowy?

Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy jest możliwe uruchomienie własnego sklepu internetowego bez żadnych opłat, ukrytych lub jawnych, to w tym poradniku znajdziesz ogólny przepis na zrealizowanie tego w praktyce.

Co będzie potrzebne?

- darmowy hosting
- darmowe oprogramowanie sklepu internetowego
1
Wybierz darmowy hosting dla swojego sklepu. Nie wskażemy Ci bezpośrednio jedynej słusznej oferty, bowiem te zmieniają się z niezwykłą częstotliwością i hosting znakomity w momencie pisania tych słów po upływie miesiąca może zostać zlikwidowany lub w inny sposób stracić swoje cechy. Musisz się niestety liczyć z tym, iż bezpłatny hosting zwykle będzie przedstawiał relatywnie niską jakość usług, nieporównywalną z płatnymi ofertami. Jeżeli poważnie podchodzisz do swojej przyszłej działalności to powinieneś skorzystać z profesjonalnego hostingu (dobrej jakości i korzystną cenowo ofertę ma np progreso, a z tego linka 1 miesiąc jest gratis), ale jeżeli jedynie chcesz uruchomić sklep na próbę, przy minimalnych kosztach, to darmowe rozwiązania będą wystarczające.
2
Użyj wyszukiwarki pod kątem zebrania informacji o polecanych serwisach oferujących darmowy hosting, przy okazji zwróć uwagę, czy serwis oferuje takie oprogramowanie jak PHP w wersji minimum 4.4 oraz MySQL 4.1 lub nowszy. Dokładnie przeczytaj regulamin i poszukaj opinii użytkowników danego hostingu. Przeprowadź procedurę rejestracyjną i utwórz konto dla Twojego sklepu.
Reklama
3
Po wyborze hostingu pora zająć się wyborem oprogramowania dla sklepu. Na rynku liczą się w zasadzie trzy darmowe skrypty, są to osCommerce, Zen Cart oraz Magento. Dwa pierwsze nadają się dla małych przedsięwzięć (pierwszy z nich jest mniej funkcjonalny w wersji instalacyjnej, ale łatwiejszy do późniejszej rozbudowy, Zen Cart natomiast oferuje w podstawowej wersji większą liczbę opcji, ale modyfikacje wymagają większej wiedzy i nakładu pracy). Magento jest bardzo nowoczesnym i bogatym w funkcje oprogramowaniem, ale wymaga szybkiego serwera - jest bowiem zoptymalizowany pod kątem dużych sklepów, obsługujących setki klientów dziennie. W przeciwieństwie do usług hostingowych skrypty sklepów internetowych są dobrej jakości, rozwijane od wielu lat i sprawdzone przez wielu użytkowników. Ponadto łatwo je rozbudować o dodatkowe funkcje za pomocą wtyczek, np do integracji z porównywarkami cen.
4
Mając wybrany hosting i oprogramowanie sklepu zapoznaj się z dokumentacją dotyczącą instalacji i następnie przeprowadź ją krok po kroku - cała operacja zajmie Ci dosłownie kilka minut i nie wymaga żadnej szczegółowej wiedzy technicznej. Twój sklep już działa!
5
Inną, dosyć ciekawą metodą jest wyszukanie witryny oferującej uruchomienie już gotowego sklepu, bez konieczności ręcznej instalacji. Otrzymujemy zatem darmowy hosting razem z oprogramowaniem sklepu. Tego typu serwisem jest np. sklepna5.pl, ale warto rozejrzeć się za alternatywnymi rozwiązaniami. Oferta tego typu ma swoje wady w postaci nieco ograniczonej funkcjonalności (pełna wersja z najczęściej jest już płatna), ale znakomicie nadaje się na proste, nieduże sklepy lub po prostu na potrzeby przetestowania takiego rozwiązania.

Komentarze

to tylko ja
17:16 21.06.2013
Dobry komentarz! 10501
kolega miał na myśli PrestaShop ? Potwierdzam, jest bardzo dobry i za free.
janek
07:29 04.05.2013
Dobry komentarz! 10719
presashop jest też darmowy i jest dobry :)

Twój komentarz