Jak zabezpieczyć komputer przed przepięciami?

Jednym z częstych zmartwień użytkowników komputerów (wliczając w to także laptopy) jest skuteczny sposób ochrony sprzętu przed przepięciami. Przyczyn nagłych skoków napięcia w sieci zasilającej może być naprawdę wiele - począwszy od przeciążonej instalacji elektrycznej, poprzez wadliwe urządzenia podłączone do tej samej linii, zwarcia, a nawet uderzenia piorunów w budynek. Zanim przejdziemy do konkretów, należy uświadomić sobie jeden prosty fakt: nie istnieje w 100% pewna metoda ochrony komputera przez przepięciem (no chyba, że w chwili wystąpienia problemu korzystasz akurat z laptopa zasilanego z baterii). Niemniej jednak można wykorzystać kilka sposobów na zredukowanie potencjalnego niebezpieczeństwa utraty ważnych danych ze swojego dysku i kosztownej awarii sprzętu.

Co będzie potrzebne?

Opcjonalnie:
  • Dobrej jakości zasilacz komputerowy
  • Listwa przepięciowa
  • UPS
1
Pierwszym i podstawowym elementem skutecznej ochrony komputera stacjonarnego jest dobry, markowy zasilacz. Stanowi on ostatnie ogniwo w łańcuchu zabezpieczeń, dlatego też powinien dysponować kompletem certyfikatów takich jak OVP, OCP, OLP/OPP, OTP oraz SCP. Nie będziemy tutaj rozwodzić się bardziej szczegółowo nad ich znaczeniem, po prostu warto się upewnić, że Twój zasilacz takimi zabezpieczeniami dysponuje. W Internecie można bez problemu znaleźć „czarną listę zasilaczy”, czyli wykaz urządzeń, których należy unikać z uwagi na kiepską jakość. Zdecydowanie warto postawić na produkty uznanych na rynku marek, jak Antec, Enermax, Corsair, Thermaltake, Chieftec, Seasonic, XFX - ale omijając przy tym najtańsze modele. Rozsądny próg cenowy rozpoczyna się od około 250 złotych.
2
Drugim elementem zabezpieczenia komputera jest listwa przeciwprzepięciowa. Należy tutaj od razu zaznaczyć, że większość najtańszych „listew” tak naprawdę jest zwyczajnym przedłużaczem z przełącznikiem i nie dysponuje żadnymi zabezpieczeniami. Listwa powinna dysponować co najmniej jednym warystorem na każde gniazdko oraz filtrem sieciowym. Nawet wtedy nie zapewni stuprocentowej pewności, ale daje za to spore prawdopodobieństwo przejęcia na siebie skoku napięcia w sieci zasilającej. Upraszczając nieco zagadnienie, należy przyjąć, że pod uwagę można zacząć brać listwy kosztujące od 100 złotych w górę (choć nie każda listwa w tej cenie będzie już godna uwagi).
Reklama
3
Trzecim elementem, jaki warto zastosować do ochrony swojego komputera jest UPS (np. taki jak
ACP-650LCD
). Przy czym jeśli brać pod uwagę funkcjonalność mającą na celu zwiększenie poziomu zabezpieczenia sprzętu, a nie tylko zapewnienie zasilania awaryjnego w razie zaniku dostaw energii elektrycznej, należy rozpatrywać wyłącznie UPSy z podwójną konwersją zasilania określane potocznie jako „online”. Zapewniają one galwaniczne odseparowanie sygnału wyjściowego od sieci energetycznej, co oznacza, że nie przepuszczają żadnych zakłóceń. Pozostałe parametry takie jak pojemność akumulatora nie mają już większego znaczenia dla potrzeb ochrony sprzętu, a określają na przykład czas pracy na zasilaniu awaryjnym.
4
Pora omówić czwarty element systemu ochrony naszego komputera przed przepięciami - ostatni, ale być może najważniejszy. Będzie to zdrowy rozsądek. Jeżeli mamy świadomość niedostatków instalacji elektrycznej w naszym domu lub mieszkaniu, zamiast kombinować z listwami, czy UPS-ami, najlepiej będzie poprosić wykwalifikowanego elektryka o jej sprawdzenie i usunięcie ewentualnych niedomagań. Jeśli widzisz, że zbliża się burza z towarzyszącymi jej wyładowaniami elektrycznymi - po prostu wyłącz komputer i odepnij przewód zasilający z gniazda (nie zapomnij o kablu Ethernet, jeśli takiego rodzaju połączenia z Internetem używasz!). Podobnie możesz postąpić z innymi bardziej wartościowymi urządzeniami elektrycznymi, jak lodówka, pralka, czy telewizor. Pamiętaj o jednym - jeśli piorun trafi bezpośrednio w Twój dom, to najprawdopodobniej wszelkie mniej lub bardziej wyrafinowane zabezpieczenia przez przepięciami po prostu wyparują.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz