Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Niektóre gatunki roślin w naszych ogródkach są zapewne całkowicie mrozoodporne, inne mniej, ale nie oznacza to, że trzeba zabezpieczyć tylko te rośliny które w zimie sobie nie radzą, można spokojnie przykryć wszystkie. Będzie to tylko z korzyścią dla roślin, które szybciej dojdą do siebie wiosną. Jest wiele metod i sposobów na to, jak zabezpieczać nasz ogródek na zimę. Poniżej jedna z nich, najszybsza i najłatwiejsza do wykonania, oraz do "zdemontowania" wiosną.

Co będzie potrzebne?

gałęzie jodły lub tui
1
Przygotowujemy cały teren ogródka, który chcemy zabezpieczyć przed zimą, poprzez dokładne wypielenie chwastów, przycięcie suchych i przekwitniętych roślin (oczywiście tych gatunków, które można przycinać)oraz dosadzenie roślin wiosennych, jak na przykład krokusy, tulipany czosnek niedźwiedzi i inne. Musimy być pewni, że wszystkie prace w ogródku przed zimą są już wykonane.
2
Przykrywamy cały teren, zarówno rośliny, jak i obszary pomiędzy nimi, ściętymi gałęziami jodły lub tui. Jeżeli nie mamy na podwórku drzew, które moglibyśmy poprzycinać, gałęzie takie można kupić w szkółkach lub w sklepach ogrodniczych. Oczywiście wierzchnia warstwa gałęzi, do dołu, tak, aby nad roślinami zrobiły się małe kopczyki. Rośliny wysokie należy przykrywać ostrożnie, aby ich nie połamać.
Reklama
3
Praca skończona. Nie potrzeba nam niczego więcej. Padający śnieg stworzy jeszcze większą izolację i będziemy zdumieni, jak wcześnie wiosną zaczną wschodzić pierwsze rośliny i jakie ciepło odczujemy po wsunięciu dłoni między gałęzie. Nawet wtedy, gdy zima będzie bezśnieżna, ale mroźna, taka ochrona z powodzeniem spełni swoje zadanie.
4
Należy uważać, aby nie przykryć roślin zbyt wcześnie, ponieważ ciepło i wilgoć powstałe pod gałązkami rozruszają ich wzrost i w rezultacie rośliny zaczną kiełkować przed zimą, a wtedy przemarzną na pewno. Druga kwestia, to zbyt wczesne ich odkrycie. Nie róbmy tego od razu, jak tylko zobaczymy wychylające się spomiędzy gałęzi listki, poczekajmy, aż pogoda będzie na tyle ustabilizowana, że nie będzie ryzyka przymrozków.
5
Wiosną wystarczy pozdejmować gałęzie i wykorzystać je na przykład do podpałki do pieca.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz