Jak zafarbować ubranie?

Farbowanie ubrań swego czasu było niezwykle popularną metodą uzyskiwania nowych kolorów lub po prostu odświeżania znoszonych ubrań o wypłowiałej barwie. W dzisiejszych czasach rzadko się farbuje ubrania na własną rękę, ale jednak czasami zachodzi taka potrzeba. Zasada jednak pozostaje taka sama - najpierw wykonuje się proces farbowania, a następnie utrwalania wynikowego koloru za pomocą octu. Musisz jednak mieć na uwadze, że niezwykle trudno jest uzyskać dokładny odcień żądanego koloru, efekt końcowy zależy bowiem od wielu czynników, wliczając w to między innymi kolor wyjściowy, rodzaj zastosowanego fabrycznie barwnika, wzór i fakturę materiału oraz skład tkaniny.

Co będzie potrzebne?

- Oczywiście farba do ubrań
- Ocet
- Pralka automatyczna lub duży garnek i kuchenka gazowa
1
Sprawdź dokładnie metkę odzieży, którą chcesz zafarbować - zapamiętaj maksymalną temperaturę prania oraz adnotacje dotyczące wirowania, prasowania i inne zalecenia związane z materiałem, z którego ubranie zostało wykonane. Zwróć również uwagę na skład - najprościej bowiem farbuje się odzież wykonaną z materiału tzw. stuprocentowego, czyli bez domieszek różnych innych składników. Oznacza to, że łatwiej zafarbować T-shirta wykonanego ze 100% bawełny, niż spodnie składające się z wiskozy, bawełny, poliestru, elastanu i spandexu jednocześnie.
2
Przygotuj odrobinę gorącej wody zmieszanej z octem w proporcjach 1:1 i zmocz niewidoczny fragment ubrania, które zamierzasz zafarbować. Pozostaw na około godzinę i sprawdź, czy ocet nie ma negatywnego wpływu na materiał.
Reklama
3
Dokładnie wyszczotkuj ubranie, wywróć kieszenie na lewą stroną, odepnij wszelkie sprzączki, guziki, broszki itp.
4
Umieść odzież w pralce automatycznej lub garnku pełnym wody postawionym na gazie. Wsyp do bębna zawartość szaszetki z farbą w proporcjach odpowiednich do ilości wody używanych przez pralkę lub mieszczących się w garnku. Do pojemnika na płyn do płukania wlej ocet, do osiągnięcia poziomu MAX. Uruchom intensywny program prania w temperaturze maksymalnej dla materiału, z którego wykonano ubranie. Pamiętaj o włączeniu płukania i wyłączeniu wirowania lub regularnym mieszaniu zawartości garnka.
5
Jeśli wykorzystujesz garnek z wodą postawiony na gazie, po około dwóch godzinach wylej gorącą wodę, zalej ubranie zimną i wlej do środka około litra octu. Postaw ponownie na gazie, ale nie pozwól na uzyskanie temperatury wyższej, niż letnia. W przypadku pralki powtarzaj płukanie octem tak długo, aż woda przestanie się zabarwiać.
6
Wyjmij ubranie z pralki lub garnka, powieś na wieszaku i pozwól na swobodne ocieknięcie wody oraz wyschnięcie. Jeśli uzyskany efekt Cię nie zadowala lub kolor nie jest równomierny, powtórz ponownie czynności opisane w punktach 4 i 5.
7
Jeśli uważasz, że farbowanie się udało, to jeszcze nie koniec zadania. Teraz nadeszła pora na wypranie gotowego ubrania, najlepiej w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni. Jeśli odzież nie farbuje zbyt mocno (lekkie zafarbowanie wody wystąpi praktycznie zawsze), możesz sobie pogratulować - udało Ci się zafarbować ubranie!

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz