Jak założyć alarm w domu?

Samodzielne założenie prostego systemu alarmowego dla domu nie jest zadaniem trudnym i powinien sobie z nim poradzić każdy średnio wykwalifikowany w obsłudze narzędzi człowiek. Jednak jeśli masz w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości, zwróć się do fachowców - błędnie zainstalowany dobry system alarmowy jest znacznie gorszym pomysłem od dobrze zrealizowanej instalacji kiepskiego systemu.

Co będzie potrzebne?

- projekt
- składniki systemu alarmowego
- zestaw podstawowych narzędzi
- różne dodatkowe akcesoria (wkręty, trytytki itp.)
1
Pierwszym i podstawowym krokiem powinna być gruntowna analiza potrzeb, czyli krótko mówiąc musisz dokładnie określić, czego oczekujesz od swojego systemu alarmowego. Czy ma on tylko sygnalizować dźwiękiem niektóre sytuacje, jak np. wybicie okna, czy otwarcie drzwi, czy ma również wykrywać dym lub spełniać inne funkcje? W zależności od tych decyzji będziesz mógł wybrać odpowienie podzespoły dla swojego systemu.
2
Teraz pora zająć się samym montażem. Skonsultuj się z instrukcją dołączoną do każdego ze składników systemu aby zapoznać się z jego specyficznymi wymogami. Ogólnie rzecz biorąc, centrala sterująca powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu wewnątrz domu, czujniki zalania w newralgicznych węzłach instalacji wodno-kanalizacyjnej, czujniki propan-butanu przy podłodze, metanu w najwyższym punkcie pomieszczenia, a tlenku węgla w przewiewnym miejscu.
Reklama
3
Zwróć szczególną uwagę na ukrycie i zabezpieczenie wszelkich połączeń zewnętrznych - zarówno okablowania, jak i samych złączy - przed dostępem osób postronnych. Warto w tym celu przygotować podziemne korytka dla kabli, a same czujniki, czy inne elementy jak najdokładniej osadzić w ścianie, np. obmurowując czujnik lub prowadząc okablowanie pod warstwą tynku lub kamienia ozdobnego.
4
Wykonanie instalacji we wnętrzu domu ma znaczenie głównie z punktu widzenia estetyki. Okablowanie warto ukryć pod podłogą, w listwach ozdobnych, pod boazerią itp. Jedynie należy zwrócić uwagę na poprawne wykonanie zasilania oraz zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem mechanicznym lub zalaniem
5
Możesz również rozważyć bezprzewodowe systemy alarmowe, jak np OR-AB-KS-3003. Ich instalacja jest niezwykle prosta i nie wymaga kładzenia praktycznie żadnego okablowania (i co się z tym wiąże, ingerencji w wystrój wnętrza domu), jednak tego typu rozwiązania są podatne na zakłócenia z zewnątrz oraz wymagają okresowej wymiany baterii.
6
Niezależnie od tego, na jaki system się zdecydujesz, pamiętaj - satysfakcję da Ci tylko dobrze przemyślany i prawidłowo zrealizowany system.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz