Jak założyć soczewki kontaktowe?

Dla wielu osób soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie ich problemow ze wzrokiem. Niestety jednak równie wiele osób zwyczajnie boi się zakupu pierwszych soczewek kontaktowych z obawy przed tym, że nie będą umiały włożyć szkieł kontaktowych do oka. Nie ma się czego obawiać - oczywiście wprawa przychodzi z czasem, jednak dzięki naszemu poradnikowi nawet pierwsze założenie soczewek kontaktowych powinno przebiec bez większego problemu.
1
Przede wszystkim dokładnie umyj ręce. Higiena w tym wypadku jest niezwykle ważna, bowiem gałka oczna jest bardzo wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia i bakterie. Dużo lepiej niż mydło w kostce sprawdzi się w takim wypadku mydło w płynie. Warto zainwestować w specjalne antybakteryjne mydło w płynie, które dodatkowo jest pozbawione zapachu. Następnie dokładnie opłucz dłonie ciepłą wodą - musisz zadbać o to, by nie pozostały na nich resztki mydła, które także może podrażniać gałkę oczną. Następnie delikatnie osusz dłonie ręcznikiem. Warto wybrać taki, który nie pozostawia włókien na dłoniach - one również mogłyby podrażnić Twoje oczy.
2
Wyjmij soczewki z opakowania. Jeżeli używasz soczewek jednorazowych, nie są konieczne żadne dodatkowe czynności. Jeżeli natomiast chcesz założyć soczewki wielokrotnego użytku, po wyjęciu z opakowania powinieneś opłukać je dodatkowo specjalnym płynem do soczewek. Zapobiegnie to przedostawaniu się do oka osadu, który gromadzi się na soczewce leżakującej w opakowaniu.
Reklama
3
Specjaliści zalecają, aby zawsze zaczynać zakładanie lub zdejmowanie soczewek od prawego oka. Dzięki temu nigdy nie pomylisz soczewek, co ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku tych osób, które nie mają jednakowej wady w prawym i lewym oku.
4
Umieść delikatnie soczewkę na opuszce palca wskazującego tej ręki, która jest dla Ciebie dominująca (zazwyczaj będzie to ręka prawa). Obejrzyj uważnie soczewkę i upewnij się, że nie wywinęła się przez przypadek na drugą stronę. Zadanie to ułatwi Ci tak zwany znacznik strony, który umieszczony jest z boku soczewki - jest go stosunkowo łatwo dostrzec.
5
Jeżeli zauważysz, że soczewka wywinęła się na drugą stronę, delikatnie wywiń ją z powrotem za pomocą drugiej dłoni. Po tym zabiegu przepłucz ponownie soczewkę aby upewnić się, że nie pozostały na niej żadne bakterie.
6
Umieść ponownie soczewkę na palcu wskazującym prawej ręki. Pozostałymi palcami prawej ręki odciągnij dolną powiekę oka w dół. Drugą ręką natomiast przytrzymaj górną powiekę oka. Dzięki temu zapobiegniesz niekontrolowanemu mruganiu oraz będziesz mógł rozszerzyć oko, dzięki czemu aplikacja soczewki będzie jeszcze łatwiejsza.
7
Przesuń wzrok do góry i wówczas umieść delikatnie soczewkę mniej więcej na środku oka. Nie przejmuj się, jeżeli nie uda Ci się umieścić jej w pożądanym miejscu. Zamknij delikatnie oko i poruszaj kilka razy gałką oczną w różnych kierunkach. Dzięki temu soczewka sama znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce.
8
Analogicznie postępuj przy zakładaniu drugiej soczewki. Z czasem ich aplikacja będzie coraz łatwiejsza.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, bądź pierwszy i podziel się swoimi uwagami!

Twój komentarz