Jak zresetować hasło BIOSu?

Zapomniałeś hasła do własnego BIOSu? Kupiłeś komputer z BIOSem zabezpieczonym hasłem przez poprzedniego właściciela? Nie musisz wydawać pieniędzy w serwisie, dzięki temu poradnikowi samodzielnie poradzisz sobie z tym problemem.

Co będzie potrzebne?

- Śrubokręt typu Philips (krzyżakowy)
Opcjonalnie:
- Latarka
- Pęseta
- Lupa
1
Wyłącz komputer z sieci zasilającej, a następnie zdejmij ściankę obudowy komputera - lewą (patrząc od przodu) jeśli masz obudowę typu mini-tower lub górną, jeśli to desktop.
2
Zlokalizuj na płycie głównej komputera baterię podtrzymującą dane układu CMOS. Jest łatwa do odnalezienia, przypomina monetę 50-groszową.
Reklama
3
W okolicy baterii znajdź zworkę lub styk oznaczoną jako Clear CMOS, CLCMOS, CLRCMOS, CMOS lub podobnie. Zworka ma postać trzech pionowych pinów, z których dwa zawierają plastikowy łącznik, styk to po prostu element składający się z dwóch metalowych końcówek. Obie wersje przedstawione są na zdjęciu. Obiekt na środku to oczywiście bateria.
4
Przy wyłączonym zasilaniu komputera (musi być wyłączony - nie może być np. uśpiony) zewrzyj oba styki metalowym przedmiotem, np. śrubokrętem na kilkanaście sekund. W przypadku zworki połącz plastikowym łącznikiem wolny styk ze środkowym, odczekaj kilkanaście sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, aby zawsze przed dotknięciem czegokolwiek na płycie głównej rozładować się elektrostatycznie np. dotykając metalowego fragmentu obudowy.
5
Jeśli nie potrafisz zlokalizować odpowiedniej zworki lub styku, skonsultuj się z instrukcją do swojej płyty głównej. Jeśli w dalszym ciągu nie udało Ci się znaleźć zworki, wyjmij baterię z gniazda i odczekaj około godziny przed ponownym jej włożeniem.
6
Włącz komputer i sprawdź, czy hasło zostało usunięte. Jeśli nie, powtórz kroki 4 lub 5 odczekując dwukrotnie dłużej. Jeśli wszystko jest w porządku, skręć obudowę komputera.

Komentarze

witkoll
00:08 27.07.2013
Dobry komentarz! 8062
Witam .
No ok ale co z laptopami jak je zresetować np w fs7110 ?? w fujitsu wyjęcie baterii nic nieda poza restem biosu ale hasło zostaje :(

Twój komentarz